Skėtinė ratiklė

Skėtinė ratiklė (Pisonia umbellifera)

Šis dekoratyvus augaias atrodo kaip margalapis fikas (Ficus), tačiau yra giminingas Naujosios Gvinėjos tropikuose kilusioms, bugenvilijoms (Bougenvillea) bei Mirabilis jalapa. Gamtoje tai bemaž šeštų metrų aukščio medis ar krūmas apie 40 cm ilgio plačiais, blizgančiais, stangriais lapais. Iš bemaž penkiasdešimties ratiklės rūšių kambaryje auginama tiktai ši, skėtinė (Pisonia umbellifera). Labiausiai paplitusi jos veislė — ‘Variegata’ (“Margutė’). Tamsai žali jos lapai išmarginti baltomis arba sidabrinėmis dėmėmis.
Mūsų sąlygomis (kambaryje) ji išauga daugiausiai apie 1,2 m aukščio, jei tiktai dirva ne šaltesnė už orą.

Šeima: Nyctaginaceae, nyktagininiai.

Tėvynė: Australija, Naujoji Zelandija, atogrąžų jūrų salos.

Geriausiai auga: Šiltoje ir kuo šviesesnėje patalpoje, tačiau tiesioginių saulės spindulių nemėgsta, be to, nuo jų gali išnyki lapų margumas. Visus metus aplinkos bei dirvožemio temperatūra turi būti ne mažesnė kaip 18°C. Patartina puodą su žemėmis šiek tiek pašildyti ar bent pakloti po juo šiltą demblį, nes šaldamos šaknys ima pūti.

Laistymas, tręšimas: Dirva turi būti nuolat drėgna. Kovo — rugpjūčio mėnesiais tręšti kas porą savaičių.

Kiti priežiūros ypatumai: Lapus patartina kuo dažniau nuplauti arba apipurkšti. Pavasarį neblogai persodinti į lauko, T, TKS 2 arba lapinę žemę, nupjaustyti senas atžalas.

Dauginimas: Viršūnių auginiais gausiai laistomoje pašildytoje (20 – 25°C) žemėje.

Kenkėjai, ligos: Jei oras per sausas, puola amarai bei skydamariai, jei išdžiūsta žemė — pagelsta arba paruduoja ir ima kristi lapai.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top