Raudonžiedė karpažolė

Raudonžiedė karpažolė (Euphorbia milii)

Karpažolių yra per 2000 rūšių. Iš pirmo žvilgsnio jos atrodo labai skirtingos — vienos panašios i kaktusus, kitos — į žoles, krūmus ir net medžius. Bendra visoms karpažolėms — Į kančiuką panašūs balti, nuodingi aitrūs syvai ir vienalyčiai (arba hermafroditiški) netikri žiedai, botanikų vadinami cijačiais. Raudonžiedė karpažolė — nereiklus, nepaliaujamai žydintis namų bičiulis, kuriam nekliudo nei sausas nuo centrinio šildymo oras, nei kaitri saulė. Savo gimtinėje, vidurio ir pietų Madagaskare, ant granito ir gneiso kalvų jis auga gal metro aukščio krūmais. Raudonžiedė karpažolė išleidžia ilgus, pieštuko storio spygliuotus ūglius, kuriuos galima išlenkti lanku ar dar kaip kitaip. Naujos rūšys auga statmenai ir yra žemesnės, nors daugelis išauga ir iki 60 cm aukščio. Žiedai būna kuo įvairiausio raudonumo, rožiniai, geltoni ir balti. Iš Madagaskaro kilusi baltai arba rausvai žydinti Euphorbia lophogona — visžalė, ištisus metus žydinti rūšis, ten auganti pomiškyje. Tų dviejų rūšių mišrūnai gerai auga bei žydi ir beveik išstūmė grynąsias veisles. Šie vadinamieji Euphorbia lomi mišrūnai (pavadinime — motininių rūšių pirmosios raidės) žydi kone ištisus metus geltonais, rožiniais, raudonais ir violetiniais žiedais, nemeta lapų ir mėgsta drėgnesne žemę. Beje, jie dažniau serga miltlige.

Žydėjimo laikas: Nuospalio iki kovo mėnesio.

Šeima: Euphorbiaceae,  karpažoliniai.

Tėvynė: Madagaskaras.

Geriausiai auga: Ištisus metus labai šviesioje, saulėtoje ir šiltoje vietoje. Vasarą galima persodinti j

sodo lysvę, kur nors užuovėjoj ir įsaulyje.

Laistymas, tręšimas: Laistyti vidutiniškai, ypač žiemą. Po žydėjimo vieną menes; laistyti tik tiek, kad neišdžiūtų gniužulas. Nuo kovo iki rugpjūčio laistyti gausiau ir kas 2 savaites į laistomąjį vandeni įmaišyti kaktusų trąšų.

Kiti priežiūros ypatumai: Jaunus augalus kas 2 metai persodinti i žemę kaktusams su trupučiu molio. Pavasarį, kol dar neišleisti nauji ūgliai, senuosius privalu patrumpinti arba visai nugenėti.

Dauginimas: Auginiais pavasarį. Ypač tinka genėjimo atliekos! Panaudoti senesnių ūglių gabalėlius. Pjūvio vietas panardinti į drungną vandeni, kad liautasi tekėję syvai, 1 dieną  apdžiovinti ir tuomet įkišti į durpių ir smėlio mišinį.

Kenkėjai, ligos: Jei per šalta, per daug vandens, ima kristi lapai.

Atsargiai: Visos ratidonžiedės karpažolės dalys nuodingos, o syvuose yra odą ir gleivines dirginančių medžiagų. Į spyglius galima susižeisti.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top