Papartis Plačiaragis (Platycerium)
Plačiaragis atrodo itin keistai ir, be to, smarkiai skiriasi nuo kitų paparčių.
Jo apie metro ilgio lapai panašūs į šakotus briedžio ragus. Apatinėje jų pusėje, priklausomai nuo rūšies, susidaro rudai juodos plokščios sporų sankaupos. Be to, šis epifitinis papartis turi kitus, nevaisingus lapus, panašius į vieną ant kitos suklotas stogo čerpes, kurie prilaiko šakotus sporėtuosius ir kaupia maisto medžiagas: jie truputėlį atsiknoję, tad sudaro tam tikrus duburius arba nišas lietaus vandeniui, krituoliams lapams bei įvairioms puvenoms rinkti.
Plačiaragiui geriausiai patiktų uždarame gelių lange patalpintas tvirtas kokio nors medžio kamienas, ant kurio jis galėtų augti visai kaip natūraliomis sąlygomis. Jei tokios galimybės nėra, jis visai neblogai jaustųsi skiedriniame krepšelyje arba kabančiame gėliapuodyje.
Platycerium genčiai priklauso apie 17 rūšių, bet labiausiai paplitusios (ir bene lepiausios iš visų) Platycerium bifurcatum, įveista Anglijoje 180S metais, ir Platycerium grande iš Lusono salos (Filipinų salynas). Jų sterilūs dengiamieji lapai yra žali, šiek tiek banguoti ir galuose lyg įkirpti, o tie, kurie brandina sporas, išauga daugiau kaip metro ilgio ir jauni būna plaukuoti. Rečiau pasitaiko sutikti iš Afrikos kilusią rūšį Platycerium angolense plačiais vientisais sporas auginančiais lapais.
Šeima: Potypodiaceae, šertviniai.
Tėvynė: Australija, Peru, Madagaskaras, Naujoji Gvinėja.
Geriausiai auga: Šviesioje pusiau ūksmingoje, nesaulėtoje, visus metus šiltoje (žiemą ne vėsesnėje kaip I6°C) patalpoje.
Laistymas, tręšimas: Minkštą kambario temperatūros vandenį lieti į dengiamųjų lapų nišas arba kartą per savaitę pusvalandžiui panardinti į vandenį visą papartį. Balandžio — rugpjūčio mėnesiais į vandenį dėti truputį trąšų arba už dengiamųjų lapų užkišti maitinamajame tirpale išmirkytų durpių gabalėlių. 1 litrui vandens užtenka 1/4 įpakavime nurodyto trąšų kiekio.
Kiti priežiūros ypatumai: Būtinai drėkinti orą, lapų nešluostyti. Pririštų egzempliorių nereikia persodinti, o tuos, kurie tarpo gėliapuodyje, sodinti i rupių, birių durpių, P žemės ir putplasčio dribsnių mišinį.
Dauginimas: Sporomis (nespecialistui sunkoka) arba kartais išaugančiais šoniniais ūgliais.
Kenkėjai, ligos: Jei oras šiltas ir pernelyg sausas, lapų apačias apninka skydamariai. Juos privalu atsargiai nukrapštyti arba, nuvalius spirito bei muilo tirpalu, nuplauti drungnu vandeniu.
Pastaba: Platycerium yra itin jautrus bet kokioms cheminėms vabzdžių naikinimo priemonėms.