Paprastoji mirta

Paprastoji mirta (Myrtus communis)

Šis ne daugiau kaip metro aukščio visžalis krūmas pas mus atkeliavo iš Viduržemio jūros pakraščių. Pavadinimas Mirta yra kilęs iš lotynų kalbos žodžio myrtus -„pietų visžalis augalas, kurio lapuose yra eterinių aliejų“, kuris savo ruožtu atsirado iš graikų kalbos žodžio μυρρα „skysti smilkalai“.

Auga kaip krūmas arba medelis grakščiu aukštu stiebu, pasižymi lapais, kurie atrodo lyg poliruoti, ir gražiais žiedais. Žydi vasaros viduryje daugybe mažų baltų žiedelių.

Myrtus-communis- paprastoji -mirta

Mirtos lapai, kuriuose yra eterinio aliejaus, yra naudojami gaminti smilkalus.

Apie mirtą nuo seno kuriamos įvairios legendos bei istorijos. Kažkada buvo pašvęstas graikų deivei Afroditei, todėl tapo jaunystės ir grožio simboliu. Graikai ir romėnai turėjo paprotį skaisčiai nuotakai uždėti mirtų vainiką. Šis paprotys prieš 300 metų atėjo ir pas mus. Mirta yra šlovės ir palaiminimo ženklas.

Deramai prižiūrima gali gyvuoti labai ilgai. Maži lapai sutrynus skleidžia aitrų kvapą.

Šeima: Myrtaceae, miltiniai.

Tėvynė: Viduržemio jūros kraštai.

Geriausiai auga: Šviesioje, saulėtoje, gerai vėdinamoje, vasarą šiltoje, žiemą — vėsioje (apie 10°C) patalpoje. Vasarą mėgsta būti lauke.

Laistymas, tręšimas: Lieti vien minkštu vandeniu, vasarą gausiai, žiemą — saikingai. Bet jokiu būdu neperdžiovinti gniužulo ir vengti padėkle užsilikusio vandens! Nuo kovo iki rugpjūčio kas savaitę patręšti.

Kiti priežiūros ypatumai: Kambaryje laikomą dažnai purkšti, jaunus augalus kasmet, senesnius — prireikus pavasarį persodinti į gėlių žemę. Nuolat genėti, karpyti, bet per daug nugenėjus nebesukrauna žiedų!

Dauginimas: Pavasarį arba vasarą dar nesumedėjusiais viršūnių auginiais. Įsišaknijusius daug sykių genėti, kad gražiai šakotųsi.

Kenkėjai, ligos: Laikant netinkamoje vietoje užpuola baltasparniai ir skydamariai.

-

Leave a Reply

Taip pat skaitykite: