Kamelija

Kamelija (Camellia)

“ – Ar jai nubyrės pumpurai, ar ne?“ — kankinasi bemaž visi, kurie augina kamelijas ir jau sulaukė sukrautų pumpurų. Mat apie kamelijas daug kalbama, neva jos dėl menkiausios priežiūros klaidos tučtuojau metančios pumpurus.

kamelija- geles-ziedas

Tai ne visai taip. Jei pasirūpinsime, kad oras ten, kur jos auga, būtų labai drėgnas ir vėsus, nestatysime šių gėlių arti radiatorių, neleisime joms kęsti staigių temperatūros svyravimų ir nelaistysime kalkingu vandeniu, kasmet šios puikios gėlės pražys nuostabiais žiedais. Mėgėjai gali rinktis bet kurią iš 10 000 veislių. Žiedai būna ir skaisčiai balti, ir kuo įvairiausių rausvų bei gelsvai rožinės spalvos atspalvių, švelniai raudoni, purpuriniai, ir net margi. Be to, jie skiriasi dydžiu, pilnumu ir kuo įmantriausiais paraukimais — pernelyg sudėtinga būtų juos visus išvardinti ir aprašyti. Beje, sodininkystės įmonės dažniausiai pateikia nuo seno išbandytą ‘Chandleri Elegans’ veislę.

Žydėjimo laikas: Nuo spalio iki kovo.

Seimą: Theaceae, arbatmediniai.

Tėvynė: Rytų Azija.

Geriausiai auga: Gerai vėdinamoje, vėsioje ir šviesioje patalpoje be tiesioginės saulės. Žiemoti mėgsta 6 – 8°C temperatūroje, jei įmanoma ne aukštesnėje kaip 12° C. Pumpurams susikrauti būtina aukšta temperatūra (geriausia 20 – 25C), bet kad pumpurai subręstų, 15°C temperatūros viršyti nepatartina, antraip jie nukris. Nuo gegužės išnešti į lauką ir pastatyti paunksnėje.

Laistymas, tręšimas: Šiukštu nevartoti kalkingo vandens. Šaknų gniužulas turi būti nuolat tolygiai drėgnas. Nuo tada, kai ima leisti metūgius, iki liepos pabaigos tręšti azalijų trąšomis. Paskui laistyti mažiau — taip geriau krausis pumpurai.

Kiti priežiūros ypatumai: Žiemą lapus ir pumpurus kasdien apipurkšti, tačiau jokiu būdu nepurkšti išsiskleidusių žiedų —jie nuo to ruduoja. Persodinama visada po žydėjimo, vėliausiai iki liepos pabaigos.

Dauginimas: Viršūnių be pumpurų auginiais rugpjūčio mėnesį. Žalsvi ūgliai — geriausia medžiaga. Šaknijasi maždaug po 8 savaičių.

Kenkėjai, ligos: Puola amarai, raudonosios erkės. Be to, augalas meta lapus, jei per šiltai žiemojo arba dėl neteisingos priežiūros vasarą. Dėl per aukštos temperatūras arba sukiojant jau sukrovusį pumpurus augalą, dėl per sausos žemės, drėgmės pertekliaus arba per kieto vandens krenta pumpurai.

Patarimas: Kambaryje geriausiai tinka auginti Camellia sasanqua veislės. Jos auga lėtai, išleidžia grakščiai svyrančius ūglius ir jau nuo spalio mėnesio žydi. Iš nepilnavidurių Camellia Japonica veislių gerai tinka auginti kambaryje ‘Apolh’, ‘Silver Waves’, ‘Apple Blossom’ ir ‘Maden’s Blush’.

-

One Response

  1. Edita

Leave a Reply

Taip pat skaitykite: