Streptokarpas

Streptokarpas (Streptocarpus)

1824 metais vienas botanikas atvežė pirmąjį streptokarpą į Europą. Nuo to laiko gėlininkai sukūrė daugybę jo veislių. Streptokarpas yra žydintis kambarinis augalas. Kai kurių nuostabiai grakštūs, tarsi orchidėjų žiedai — balti, gelsvi, rausvi, raudoni, violetiniai, mėlyni, dryžuoti ir net garbanoti. Pastaruoju metu paplito smulkiažiedės rūšys, pavyzdžiui, šviesiai mėlynais žiedeliais žydintis Streptocarpus saxorum, itin dailiai atrodantis kabančiame gėliapuodyje.

Pavadinimas „Streptocarpus“ yra kilęs iš graikų kalbos žodžių „streptos“, reiškiančio susuktą, ir „karpos“, reiškiančio vaisius. Tai reiškia, kaip augalo sėklų ankštys susisuka bręsdamos. Streptocarpus anglų kalboje dažnai yra vadinami “Cape primroses,” (liet. Iškyšulio raktažolės), nes jų gimtoji vieta yra Pietų Afrikos Iškyšulio regionas, o jų žiedai primena raktažolės.

Streptokarpas yra populiarūs žydintys kambariniai augalai, nes juos gana lengva prižiūrėti ir jie gali žydėti ištisus metus.

Streptokarpas gele

Žydėjimo laikas: Gegužė — rugsėjis.

Šeima: Gesneriaceae, gesneriniai. Yra apie 150 streptokarpų rūšių. Streptocarpus yra giminingi su kitais populiariais kambariniais augalais iš Gesneriaceae šeimos, kaip afrikinės žibuoklės ir gloksinijos.

Tėvynė: Pietų Afrika, Madagaskaras, Tailandas ir Birma.

Geriausiai auga: Šviesioje ar pusiau ūksmingoje, bet ne saulėtoje vietoje. Visus metus — kambario temperatūroje. Smulkiažiedžiams mišrūnams žiemą tinka 15°C temperatūra.

Laistymas, tręšimas: Laistoma minkštu kambario temperatūros vandeniu. Žemė turi būti nuolat drėgna, bet žiemą lieti saikingiau. Nuo kovo iki rugpjūčio kas 14 dienų palieti silpnos koncentracijos trąšomis. Niekada netręšti sauso šaknų gniužulo!

Kiti priežiūros ypatumai: Būtinai drėkinti sausą orą patalpoje, pavasarį persodinti į T, TKS 2 arba gėlių žemę.

Dauginimas: Mišrūnai dauginami lapais (lapo pusėmis, jų dalimis arba statmenai vidurinei gyslai nupjautomis lapų dalimis),
Lapai įšaknijami apšildomoje dauginimo lysvėje (apie 20°C) ištisus metus, bet geriausia — pavasarį. Jauni augalai išauga
iš lapo gyslų. Rūšys dauginamos sėklomis pavasarį.

Kenkėjai, ligos: Jei oras per sausas, puola amarai, voratinklinės erkės bei tripsai. Jei augalas laikomas per drėgnai ar per sausai, paruduoja lapų kraštai.

Kiti faktai: Streptocarpus buvo naudojamas tradicinėje medicinoje, Afrikoje, gydant skrandžio problemas ir odos ligas.

Streptocarpus taip pat naudojami moksliniuose tyrimuose tiriant genų ekspresiją ir augalų vystymąsi. Genų ekspresija reiškia procesą, kurio metu gene užkoduota genetinė informacija naudojama funkciniam baltymui arba RNR molekulei sintetinti. Genų ekspresijos procesą reguliuoja sudėtingas molekulinių sąveikų tinklas ląstelėje, ir jis yra svarbiausias visų gyvų organizmų vystymuisi ir funkcionavimui.

Streptokarpas yra populiarus pavyzdinis organizmas, skirtas tirti genų ekspresiją, nes jį lengva auginti laboratorijoje, o jo genomas yra palyginti mažas. Tirdami Streptocarpus genų ekspresijos modelius skirtingomis sąlygomis ar vystymosi etapais, mokslininkai gali įgyti įžvalgų apie molekulinius mechanizmus, kuriais grindžiamas augalų augimas ir vystymasis, taip pat augalų reakcija į aplinkos įtampą ir ligas. Šią informaciją vėliau galima panaudoti kuriant naujus augalus, kurių derlius arba atsparumas kenkėjams ir ligoms yra geresnis, arba nustatyti naujus vaistų kūrimo tikslus žmonių medicinoje.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top