Jeigu mėgėjišku žvilgsniu pažvelgti į kaktusus, tai turbūt atrastume keletą bendriausių bruožų – spygliuoti ir labai lėtai auga. Kiek profesionaliau pažvelgus į pastarąją savybę, tampa aišku, kad jų šaknų sistema ir audiniai negali greitai įsisavinti didesnio vandens ir maistinių medžiagų kiekio iš aplinkos, todėl negali greitai suformuoti augalinės masės.
Taip pat visi kaktusai pergyvena tris skirtingus egzistavimo laikotarpius: ramybės, augimo ir žydėjimo.
Jei sugalvojote persodinti kaktusus, nedarykite to kiekvienais metais. Kuo vešlesnis augalas tuo dažniau jį galima persodinti, jei auga sunkiau – persodinkite rečiau. Nepersodinkite žydinčio kaktuso, palaukite, kol augalas nužydės. Gražūs žiedai, džiuginę akis ir kėlę nuotaiką, neilgai begyvens ir nukris.
Prieš persodindami kaktusą, 3 – 4 dienas nelaistykite. Persodinus, 2 – 3 dienas nelaistykite ir pastatykite pavėsyje. Kaktusas šiuo metu intensyviai auga, vystosi šaknys, žiedpumpuriai. Tad geriausia pirmą mėnesį augalo neliesti ir laikyti vienoje vietoje, nestumdyti iš vieno kampo į kitą.
Jei galvojate dauginti iš sėklų, tai yra gana sudėtingas, nemažai laiko bei patirties reikalaujantis darbas.
Dauginimas auginiais yra paprastesnis ir patikimesnis. Kai kurių rūšių augalai išaugina, ir galima lengvai atskirti jų vaikelius. Atžalą nulaužiame ir sodiname negiliai, ties pačiu žemės paviršiumi, kuris turėtų būti truputį drėkinamas.
Su kaktusais, kurie neturi vaikų yra kiek sudėtingiau, tačiau dauginimui galima nupjauti šonines šakeles ar stiebo viršūnes. Prieš sodinant auginį galima pabarstyti anglies milteliais ir keletą dienų pavytinti. Po pasodinimo praėjus 2 – 3 savaitėms, turėtų susiformuoti šaknys.
Šviesia ir saulėta vieta kaktusai džiaugsis nuo pavasario iki rudens. Gegužės mėnesį galite išnešti į lauką. Nuo spalio mėnesio pabaigos reikėtų laikyti sausai. Jei rudenį laistysite vandeniu su fosforo trąšomis, tai skatins augalą pumpuruotis ir pražysti.
Vienas iš svarbiausių sąlygų kaktusams gerai vystytis, tai yra pakankamai šviesos. Kaip yra sakoma: ” – Nėra šešėlį mėgstančių kaktusų, yra tik šešėlį pakeliantys kaktusai.” Normaliai vegetacijai vykti, ne mažesnis poreikis yra ir šilumai. Tačiau kaktusas yra užsispyręs ir, jei jau negaus pakankamai šviesos, tai ir jokios šilumos ar drėgmės jam nereikia.
Kiek lengviau galima atsikvėpti tik, kad kaktusai iš esmės nebijo lengvų šalnų ir temperatūros pokyčių.
Daugelis rūšių mielai žiemoja 5-15 ° C temperatūroje. Iškart po žiemojimo periodo nepastatykite vazonėlių su kaktusais ant tiesioginių saulės spindulių, jiems reikia palaipsniui priprasti prie ryškios saulės šviesos.