Agurkų neparazitinė gelta

Agurkų neparazitinė gelta

Agurkų neparazitinės geltos priežastis — boro, chloro ar natrio perteklius. Šiltnamiuose tręšiant agurkus boro junginių turinčiomis trąšomis, gali susidaryti šio mikroelemento perteklius. Dėl to agurkų apatinių ir vidurinių lapų kraštai maždaug 4—5 mm pločiu gelsta, nulinksta žemyn ir nudžiūsta, o patys lapai išsigaubia. Chloro ir natrio į šiltnamius dažniausiai patenka su vandeniu bei mėšlu, jeigu gyvuliams buvo duodama laižomosios druskos arba valgomąja druska sūdomi pašarai.
Šių elementų perteklius gali susidaryti ir tada, kai ilgą laiką gausiai tręšiama mineralinėmis trąšomis. Dėl chloro ir natrio pertekliaus pablogėja dirvos aeracija ir sumažėja vandens pralaidumas. Agurkų šaknyse susidaro per didelė šių elementų koncentracija, o fosforo ir kalcio būna per mažai. Tokių agurkų lapai dienomis, ypač saulėtomis, apvysta net ir gausiai palaistyti Derlingumas labai sumažėja. Jeigu chloro perteklius didelis, agurkų lapai ištisai nugelsta, augalai gali nudžiūt).
Apsaugos priemonės. Periodiškai tikrinti agurkams laistyti ir maitinamajam tirpalui gaminti vartojamo vandens kokybę. Tręšiant agurkus mėšlu, iš anksto išsiaiškinti, ar buvo vartota laižomoji ir valgomoji druska (pašarams sūdyti). Kad būtų mažiau druskos, šiltnamių ir inspektų dirvą plauti vandeniu. Vartoti tokias trąšas, su kuriomis patenka mažiau arba visiškai nepatenka chloro ir natrio. Periodiškai keisti šiltnamių ir inspektų žemę. Nustačius boro perteklių, gausiai laistyti agurkus, t. y. išplauti dirvą. Boras nuplaunamas į gilesnius dirvos sluoksnius. Jeigu dirvai plauti vartojama daug vandens, genda žemės struktūra. Tokioje žemėje augalų šaknims gali trūkti deguonies, todėl ją reikia supurenti. Paskui agurkus mulčiuoti šviežia žeme, kad išaugtų papildomos šaknys.

-

Leave a Reply

Taip pat skaitykite: