Ką sodinti gyvatvorėms?

Gyvatvorė, – tai eilė pasodintų krūmų ar nedidelių medelių, kurie suformuoja “gyvą” sienelę, pervarą ar tvorelę. Gyvatvorės gali būti laisvai augančios ar formuojamos.

gyvatvore driezas forma

Laisvai auganti gyvatvorė – tai augalai, susodinti viena ar keliomis eilėmis, dažnai tampantys fonu ar “tapybine drobe” kitiems dekoratyviniams augalams ir ypač gėlėms. Tai kaip piešinys, kuriame nupiešiamas eskizas ir toliau augalai, medžiai piešia patys – savo formomis, spalvomis. Didelė rūšių ir formų įvairovė, žydintys ar lapiniai, krūmai ar medžiai, besiskiriantys aukščiu, žydėjimo metu ir trukme, žiedų spalvomis ir lapų formomis, visa tai leidžia sukurti išraiškingas kompozicijas.

Sukurti laisvai besiformuojančią gyvatvorę, praktiškai, reikia būti tikru sodo augalų profesionalu – žinoti, kada augalai žydi, kokie jų lapai, kaip greitai ir kokio aukščio užauga, kaip jie atrodys vienas šalia kito skirtingais metų laikais, būti sodo vystymosi strategu. Dizaineris šiuo atveju – gamta, žmogus – projekto vadovas.

Formuojamos gyvatvorės augalai yra apkarpomi, suteikiant krūmų ar medžių šakoms, lapijai daugiau ar mažiau griežtas geometrines figūras. Galima sukurti neaukštas – 30 – 50 cm aukščio, vidutinio – iki 3 metrų ir aukštas gyvatvores, kurių aukštis viršija 3 m. Akivaizdu, kad formuoti gyvatvorę, ją genėti reikia specialių žinių ir praktikos. Tai kaip landšafto paveikslas, prie kurio laikas nuo laiko reikia prieiti ir padėti keletą potėpių.

Bet visgi šiuo atveju – Jūs dizaineris, Jūs kuriate formas, linijas. Gamta daugiau ar mažiau yra tik minkomas molis, tašomas akmuo ar medis. Tad gal tiksliau būtų – Jūs tampate landšafto skulptoriumi.

Tad reikia pasirinkti – gyvatvorė laisvai auganti ar formuojama? Pagalvokite taip pat, kokio aukščio gyvatvorė reikalinga – aukšta ar žema?

Kaip pasirinkti ir kokie yra gyvatvorėms tinkami augalai? Geriausia aišku kreiptis į landšafto dizainerius. Tai per daug keblus klausimas, kad jį estetiškai išspręsti be specialaus pasiruošimo ir išsilavinimo. Nors paeksperimentuoti galima ir patiems. O galbūt Jūs esate gimęs kraštovaizdžio architektu ar atrasite tai, kad nuojauta ir žinojimas tiesiog teka Jūsų gyslose.

Paminėsime keletą augalų, kurie galėtų suformuoti gyvatvorę ir papuošti sklypą ar sodą.

Žemai tvorelei, iki 0,5 m tiks nedideli krūmeliai, pavyzdžiui:

  • Dažinė jonažolė (Hypericum androsaemum) pražys geltonais žiedeliais liepos-rugpjūčio mėn.
  • Krūminė sidabražolė (Potentilla fruticosa) įvairiaspalviais žiedais pražys anksčiau ir žydės ilgiau.
  • Lanksva japoninė (Spiraea japonica) žydės tamsiai raudonais žiedais.

Aukštesnei, iki 3 m aukščio gyvatvorei tiks:

  • Darželinis jazminas (Philadelphus coronarius), jei norite turėti tikrai puošnią gyvatvorę. Jei atsargiai karpysite, galėsite džiaugtis saldžiai kvepiančiais baltais žiedais jau anksti vasarą.
  • Alyvos (Syringa vulgaris) apsaugos nuo vėjų ir papuoš namų aplinką.
  • Kaukazo slyvaitė (Prunus cerasifera) yra vertinama už ankstyvus žiedus, tik nelabai mėgsta būti karpoma.
  • Paprastasis kadagys (juniperus communis) sukuria gražias ir tankias, sunkiai praeinamas gyvatvores.
  • Žirnmedis ar geltonoji akacija (Caragana arborescens) nereiklus dirvai, gerai pakenčia kirpimą ir mielai pražysta geltonais žiedais apie vasaros vidurį.

Jei norite kad namų ramybę saugotų aukšti krūmai ir medžiai,  užaugantys aukštesni nei 3 m. tuomet pasidomėkite:

  • Geltonžiedė sedula (Cornus mas) pasipuoš ankstyvais ir gražiais žiedais.
  • Dygliuotoji gudobelė (Crategus) savo aštriais ir kietais dygliais bus gera apsauga.
  • Maumedis (Larix) suteiks švelnumo ir žalumos  vasarą. V
  • Vakarinę tują (Thuja oceidentalis) bus lengva karpyti.
  • Paprastoji eglė (Picea excelsa) augs net ir pavėsyje.

Gyvatorė ne tik saugos namus nuo smalsių akių bei ausų, bet ir taps sodo puošmena.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top