Žolinės blakės

augalu kenkejasŽolinės blakės (Miridae)

Pažeidžia morkas, pupeles, agurkus, kopūstus ir kitas daržoves daržuose, rečiau šiltnamiuose. Pažeistų augalų lapai susiraukšlėja, jų viršutinėje pusėje matomos gelsvos nekrozuoto audinio dėmelės. Labiau pažeistas audinys išdžiūsta ir iškrinta, todėl lapuose atsiranda netaisyklingų skylučių. Pažeisti butonai ir žiedynai nubyra. Apatinėje lapų pusėje būna blizgančių kenkėjo išmatų dėmelių ir lervų išnarų.

Smarkiai apnikti agurkai nemezga vaisių, o jeigu užuomazgos susidaro, tai iš jų išauga maži, deformuoti vaisiai. Dažniausiai kenkia paprastoji pievinė blakė (Lygus pratensis L.). Tai 6—7 mm ilgio gležnas plokščias pilkšvai žalsvas, gelsvas ar rusvas blizgantis vabzdys. Priešnugarėlė juodai taškuota. Kojos ilgos, plonos. Ant šlaunų yra du rudi žiedai. Sparnai ramybės būklėje lėkštai sudėti po trikampiu skydeliu. Antenos keturnarės. Lervos panašios į suaugėlius, tik be sparnų ir mažesnės. Žiemoja blakės po augalų liekanomis, miško pakraščiuose, grioviuose, po dirvos grumsteliais. Gegužė —birželio mėn. patelės deda kiaušinius j sultingų stiebų, lapkočių ar lapų gyslų audinius. Po 8—10 dienų išsirita lervos. Suaugėliai ir lervos siurbia augalų sultis. Panašiai kenkia žalia blizganti su rupiais įdubimais žalioji pievinė blakė (Lygocoris pabulinus L.). Žiemoja kiaušiniai ant medžių ar krūmų. Pirmos generacijos suaugėliai skraido liepos pradžioje, antros —- rugpjūčio pabaigoje. Ši blakė labai baikšti.
Kaip apsisaugoti? Vykstant vegetacijai reikia sekti, ar augalams pakanka drėgmės. Augalams augant reikia aktyviai šalinti piktžoles. Atėjus rudeniui, daržuose likusias augalų šakeles, lapelius reikia sunaikinti, dirvą giliai suarti. Jei jau blakės išplito gana plačiai, neišvengsime augalų apdorojimo insekticidais.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top