Sodininko darbai gegužės mėnesį

Naujai pasodintus vaismedžius, kurie gegužės mėnesį dar nevegetuoja, dažnai galima išgelbėti. Svarbu, kad medžio šakos nebūtų nudžiūvusios. Pirmiausia tokius vaismedžius reikia iškasti. Tada dar kartą patrumpinti šaknis. Šakos taip pat trumpinamos vienu trečdaliu.
Taip sutvarkytas augalas merkiamas 24 valandoms į vandenį. Po to vaismedis iš naujo sodinamas ir gausiai paliejamas. Antžeminė augalo dalis, kol medis prigyja, keletą kartų per dieną purškiama vandeniu.
Kad pavasarį pasodinti vaismedžiai gerai prigytų ir augtų, juos reikia laistyti. Ypač daug drėgmės vaismedžiams reikia gegužės mėnesį, sausromečiu. Karštomis, sausomis dienomis medžių kamienus ir šakas patartina keletą kartų per dieną nupurkšti vandeniu.
Gegužės mėnesį patikrinkite, ar po žiemos genėjimo ant vaismedžių neliko nudžiūvusių šakų ar ūglių. Ant negyvų šakų ar jų dalių laikosi ligos pradai, todėl net pačią mažiausią sausą šakos viršūnėlę reikia pašalinti. ,
Slyvų vaisiai nukenčia nuo slyvinio vaisėdžio. Tai kandį primenantis drugelis. Kiaušinėlius suaugėliai deda ant jaunų vaisių. Išsiritusios lervos įsigraužia į vaisiaus vidų.
Pažeisti vaisiai nukrinta. Slyvinis vaisėdis naikinamas purškiant metafosu. Kad neišsirutuliotų antra generacija, reikia surinkti ir sunaikinti nukritusius vaisius.
Gegužės pradžioje dar galima atlenkti agrastų bei serbentų stiebų, mat iš jų išauga kelios atžalos, o vėliau jų pagrindus užpylus žeme ir įsišaknija.
Avietės gausiai dera kai jas gerai prižiūrime. Viename metre paliekame augti ne daugiau kaip 10 stiebų. Juos riškime prie vielų vienodais tarpais, išpjaukime menkavertes atžalas, patręškime mineralinėmis trąšomis ir
supurenkime žemę.
Braškės geriausiai dera 2-3 metais po sodinimo. Todėl senesnių braškynų neverta laikyti. Po lietaus braškių uogos susiteršia ir greitai pūva. Kad šito neatsitiktų, paklokite po žiedynais supjaustytų šiaudų, jei braškyne uogos dažnai sega kekeriniu puviniu, reikia imtis profilaktinių priemonių. Pirmą kartą cheminiai preparatai vartojami, kai prasiskleidžia dalis žiedų. Po dviejų savaičių purškiama antrą kartą, kai braškės baigia žydėti. Vartojama TMTD preparatas ir benomilas. Preparatai vartojami tik instrukcijoje nurodytos koncentracijos.
Purškiama taip, kad gerai sudrėktų dirva tarp kerų, taip pat sudžiūvę lapai. Senus ir sudžiūvusius lapus išgrėbstyti ir sudeginti reikia jau balandžio mėnesį, nes juose yra kenkėjų ir ligų pradų.
Šiuo metu visame sode labai sparčiai auga piktžolės, jas naikinkite. Piktžolės ne tik gadina estetinį sodo vaizdą, bet ir sekina dirvą, ima iš jos augalams reikalingas maisto medžiagas. Jokiu būdu negalima laukti, kol piktžolės
— sužydės.
Vaisius meta drėgmės stokojantys ir nepakankamai apdulkinti uogakrūmiai. Sausromečiu, kuris dažniausiai prasideda gegužės mėnesį, uogakrūmius reikia
gausiai laistyti, juodieji serbentai uogas dažniausiai meta dėl nepakankamo apdulkinimo. Todėl patartina sodinti kiek galima daugiau skirtingų veislių, nes kai kurios apsidulkina tik kitos veislės žiedadulkėmis, t.y. kryžmadulkės veislės. Uogų kritimo priežastis gali būti ir vėlyvosios šalnos.
Šį mėnesį-gausiai žydi sodai. Sodininkai žino, kurios obelys pramečiuoja, o kurios gausiai dera. Todėl labai derančioms obelinis dalį žiedų reikėtų pašalinti. Tuomet jos užmegs mažiau vaisių ir jie augs gražesni ir stambesni.
Jau pirmosiomis gegužės dienomis svarbiausias darbas sode yra dirvos priežiūra. Dabar svarbiausia purenti dirvą. Purenant dirvą geriname ne tik jos aeraciją, bet ir drėgmės sąlygas. Ypač svarbu supurenti dirvą po lietaus ar paliejus. Purenama tuoj pat, kai tik pradžiūsta dirvos paviršius.
Gegužės mėnesį reikia pasirūpinti, kad augalams nestigtų vandens. Labiausiai reikia rūpintis naujai pasodintais-augalais, nesvarbu, ar tai būtų daržovės, daugiamečiai žoliniai augalai, rožės, krūmai, ar pasėta veja. Augalus geriau laistyti retai, bet labai gausiai, t.y. vieno liejimo norma 5-10 l/m2.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top