Piktžolių naikinimas

Laimingas sodininkas, kuriam piktžolių ravėjimas yra poilsis “po darbų” ir veiksmo procesas gali prilygti Budos meditacijai.

Tačiau daugeliui, neišrinktųjų, pamačius straipsnio pavadinimą “Piktžolių naikinimas”, akimirksniu materializuojasi mintis: ” – Štai kur sprendimas, dabar tai tikrai nebereikės kiekvieną vasarą ravėti lysvių.” … taaip, deja greičiausiai reikės.

Ypač jei tos lysvės yra tik kelios, ir augalai, daržovės ar vaisiai yra auginami daugiau pramogai bei malonumui, o ne pamaitinti parduotuvių lentynose maisto produktus besirenkančius pirkėjus.

piktzoles melsvais ziedais

Tad, jei daržas nėra beribis ir bekraštis, geriausiu ir laiko patikrintu būdu išlieka fizinis susidorojimas su niekadėjomis. Savalaikis piktžolių ravėjimas vasaros metu (neravėkite tik prieš lietų), taip pat piktžolių šaknų, lapų, sėklų pašalinimas, perkasant dirvą rudenį ir pavasarį, ženkliai sumažins piktžolių kiekį Jūsų darže.

Nors ir ši praktika turi savo minusų. Perkasant žemę, mes pakeliame įvairias sėklas iš gilesnių dirvožemio sluoksnių, kurios, gavusios drėgmės ir apšviestos saulės šviesos, labai greitai sudygsta. Tačiau šis faktas, tegul primena tiems iš mūsų, kurie, sukasdami žemę, iš dirvos nevalo senų šaknų, sėklų, lapų. Reikėtų pagalvoti apie pačio dirvos perkasimo proceso teisingumą.

Taip pat, atsirandant tam tikros rūšies piktžolėms, reikėtų pagalvoti, galbūt dirvoje trūksta ar per daug kokių tai mineralinių medžiagų. Pažvelkime į savo daržo nekviestas gyventojas iš kitos pusės – jos neatsirastų būtent mūsų darže, jei tam nebūtų tinkamos sąlygos.

Tai jau piktžolių atsiradimo prevencija, ir šia linkme taip pat galima būtų padirbėti. Gal yra per daug trašos dirvožemyje, ir reikėtų pagalvoti apie taškinį tręšimą – tręšti tik ten, kur augs būsima daržovė ar bręs vaisius. Gal laistyti reikėtų kiek tikslingiau, paliejant tik naudingus augalus.

Dar vienas, pats natūraliausias būdas piktžolių antplūdžiui išvengti, – yra mulčiavimas, kurį gamtoje akylas stebėtojas gali pamatyti vos ne kiekviename žingsnyje. Rudeniniais lapais pasidengusi žemė po medžiais ir krūmokšniais, spyglių kilimai po pušimis ir eglėmis, tai ir yra pats natūraliausias mulčas. Keliems piktųjų žolių legionams šie spyglių, lapų, žievės ir šakelių užtiesalai neleidžia išvysti dienos šviesos? Ir išsaugo drėgmę. Tai dar vienas natūralus būdas “ravėti” piktžoles, uždengiant dirvą pjuvenų, medžių tošies gabaliukų, šiaudų sluoksniu.

Apie cheminius piktžolių naikinimo būdus.

Jeigu reikia paruošti sklypą, apaugusį tūkstančiu ir viena piktžole, sakykim, kraštovaizdžio projektui įgyvendinti, tuomet naudoti cheminius preparatus yra gana tikslinga. Daugelis iš jų visiškai išdegina šaknis, sunaikina sėklas ir kovoja su vabzdžiais. Tačiau atminkite, kad tai mini “cheminė bomba”, numesta į šią mikrosistemą, ir gyvų nelieka – nei priešų, nei draugų.. Chemikalų poveikis, kaip po Hirosimos, Nagasakio ar Černobylio, dirvožemyje išlieka ilgam laikui ir turi neigiamą poveikį daržovėms, gėlėms, dekoratyviniams augalams – vabzdžiams, gyvūnams ir žmonėms.

Tad naudoti chemines priemones ar ne?… Chm.

..Tačiau visgi, kaip Jūs žiūrėtumėte ir ką Jūs pasakytumėte apie žmogų, kuris įsakė nuspausti ar nuspaudė “mygtuką”? ..Ir nėra taip jau svarbu sistemos dydis – Saulės sistema, Žemės rutulys ar darželis sode. Yra gi kauptukų, traktoriukų, buldozerių visokiausių. Mechanika, visgi nėra tokia, visa persmelkianti, kaip chemija.

Tačiau jeigu, neatkalbėjome, o ir Jūsų laukai didžiuliai, bei kauptukas ten tikrai yra bejėgis – tuomet, ką darysi. Nors, kaip ir kiekviename versle turėtume pasvarstyti apie savo verslo, o taip pat ir apie savo asmeninę etiką.

Efektyvus preparatas piktžolėms naikinti yra raundapas -Roundup. Prieštaringos nuomonės vyrauja apie šį chemikalą ir jo poveikį žmogaus sveikatai ir aplinkai. Tiems kurie susipažino su tuo, kad preparatas nuo 2015 m. yra uždraustas naudoti privačiuose ūkiuose Olandijoje ir, kad veiklioji raundupo medžiaga – glifosatas yra skaitomas ne vieno rimto sveikatos sutrikimo priežastimi, šiek tiek informacijos apie raundupo panaudojimą.

Piktžolės pradedamos purkšti nuo gegužės – birželio mėn. Lysvės yra nupurškiamos anksti pavasarį, iki sėjos ir daržovių sodinimo. Rudeniui atėjus, preparatas naudojamas nuėmus derlių, iki prasidedant šalčiams. Purškiant preparatu reikia saugotis, kad ant daržovių nepatektų jo lašelių. Preparatui patekus ant kultūrinio augalo, nuplaukite vandeniu arba nupjaukite pažeistą lapą ar visą šakelę. Prieš naudodami preparatą, atidžiai perskaitykite instrukciją.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top