Pataisas šarkakojis

Pataisas šarkakojis

Pataisinių šeimos daugiametis, sporinis, amžinai žaliuojantis miškų augalas. Augalas dar yra vadinamas vaistiniu pataisu. Apvalus, iki 150 cm ilgio stiebas driekiasi žeme, netaisyklingai išsišakodamas į 7-12 cm ilgio aukštyn kylančias, tankiai lapotas šakutes. Lapai smailūs, yliški, jų viršūnėlės užsibaigia ilgais žilais šereliais. Sporinės varputės iki 6 cm ilgio, išaugusios ant gana ilgų laibų varpkočių.

Lycopodium clavatum
Foto: Leo Michels, Lycopodium clavatum – Pataisas šarkakojis

Pataiso sporos smulkios, šviesiai geltonų miltelių pavidalo.

Auga sausuose miškuose, dažniausiai pušynuose, dideliais sąžalynais. Išauga maždaug per 15-20 metų.

Iš senų laikų buvo žinoma, kad vartojant pataisą šarkakojį pagerėja apetitas, skatinamas šlapimo ir kitų kūno skysčių išsiskyrimas. Augalas buvo naudojamas kaip efektyvi priemonė, kad sumažinti vidurių pūtimą, gydyti reumatą, podagrą, plaučių ligas. Žiedadulkės buvo naudojamos kaip vidinis vaistas nuo viduriavimo, dizenterijos. Išoriškai žiedadulkės buvo dedamos ant  žaizdų, ir jomis buvo gydoma egzema.

Vaistams gaminti yra vartojamos pataiso sporos. Sporinės varputės karpomos pradėjus joms gelsti, tai yra nuo birželio pabaigos iki rugpjūčio. Geriausia tai daryti anksti rytą arba po lietaus, esant drėgnam orui, nes iš sausų varpučių nuo mažiausio prisilietimo ima dulkėti sporos. Sporomis yra barstomos iššutusios vietos, pragulos.

Vaistinis pataisas yra viena iš svarbiausių gydymo priemonių, naudojamų homeopatijoje. Vaikai, paaugliai, jauni ir seni žmonės gali naudoti vaistinį pataisą, esant atitinkamiems simptomams. Dažnai tai yra irzlūs ir valdingi vaikai; jautrūs, nedrąsūs ir savimi nepasitikintys suaugusieji, dažnai pasižymintys gerais protiniais sugebėjimais, bet turintys silpnoką kūną; alkoholikai; žmonės linkę į plaučių ligų, turintys silpną virškinimo sistemą ir kt.. Ankstyva ejakuliacija; impotencija, atsiradusi dėl seksualinių kraštutinumų, erekcijos praradimas lytinio akto metu;  tai dar viena simptomų kategorija.

Homeopatai, atsižvelgdami į žmogaus kūne ir psichikoje pasireiškiančius simptomus, iš šio augalo pagamintais preparatais palengvina įvairias neoptimalias psichikos būsenas: dirglumą, nerimą, tamsos baimę, užmaršumą, pyktį, taip pat padeda pašalinti lėtinį nuovargį.

Tai viena iš pagrindinių homeopatinių priemonių, esant pilvo pūtimui; pasireiškiant problemoms, susijusioms su skrandžio ir žarnyno veikla, kaip vidurių užkietėjimas, nevirškinimas, rėmuo.

Vyrams šio augalo pagrindu pagamintas homeopatinis preparatas padeda, sergant prostatitu, moterims – esant sausai makščiai ir to pasekoje atsirandančiam deginančiam skausmui lytinio akto ir po jo metu.

Etanolio ekstraktas išgaunamas iš vaistinio pataiso jau seniai yra naudojamas alternatyviojoje medicinoje, gydant įvairius kepenų negalavimus ir Alzheimerio ligą. Taip pat yra teigiama, kad turi priešvėžinių savybių.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top