Pelenai – vertinga trąša

Pelenus, kaip vertingą trąšą augalams, žinojo net senų laikų žemdirbiai. Nors dabar netrūksta įvairių mineralinių trąšų, tačiau nevalia pamiršti ir pelenų, kurių nemažai, bedegant kurui, susidaro krosnyse. Ypač pravartu pelenus naudoti nedideliuose soduose ar daržuose, kur nereikia daug mineralinių trąšų.
Nustatyta, kad pelenuose yra 8 proc. kalio, 3 proc. fosforo ir 32 proc. kalcio. Tokiu būdu 6 kg pelenų atstoja vieną kg fosforo ir 1,5 kg kalio. Tręšdami pelenais mes aprūpiname augalus kaliu bei fosforu ir, kartu, jnešame į dirvą didelius kiekius kalcio (kalkių), kas labai reikalinga rūgščioms dirvoms.
Kad pelenai geriau laikytųsi, reikia juos pilti į medinę dėžę, statinę arba metalinius indus. Taip renkami pelenai rudenį ir žiemą, į dirvą pilami pavasarį.
Vertingiausi yra lapuočių bei spygliuočių medžių pelenai, turintys daugiausiai fosforo ir kalio. Mažiau vertingi durpių pelenai, tačiau jie turi daug kalcio (kalkių).
Nepilkime pelenų žiemą ant sniego. Jie išplaunami ir jų veikimas minimalus. Nereikia pelenų pilti į vieną krūvą darže, nes toje vietoje bus perteklius, o kitur – pritruks.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top