Vaškuolė

Vaškuolė (Hoya)

Dėl savo vardo ši gentis turi būti dėkinga Tomui Hojui (‘Thomas Hoy), kuris 1788-1809 metais buvo Nortamberiando (Northumberland, Anglija) hercogo vyriausiasis sodininkas. Iš 200 žinomų rūšių kaip kambarinius augalus imta auginti daugiausiai Hoya bella iš Žemutinės Birmos ir Hoya carnosa, natūraliai vešanti daugelyje šalių nuo Vidurio Kinijos iki Australijos. Hoya bella — nevijoklinis augalas, žemesnis ir smulkesnis už Hoya carnosa, gajų vijoklinį krūmą su mėsingais lapais. Abu žydi vasarą. Balti ir stangrūs tarsi vaškiniai žiedai turi raudoną viduriuką ir salsvai kvepia. Jie auga netikrais skėčiais. Hoya bella geriausiai auga orchidėjų krepšelyje arba kaip svyrantis augalas drėgname ir šiltame gėlių Jange.

Yra dar ir Hoya bella veislė ” Variegata’ su gelsvai žaliais margais lapais, bet ji ne tokia gaji ir vešli kaip grynoji rūšis. Rečiau parduodama Hoya lacunosa su eliptiškai lancetiškais lapais ir sagų fonnos baltai žaliais žiedais, kurie skleidžiasi skėčiais nuo kovo iki birželio mėnesio. Šis puošnus svyrantis augalas mėgsta pusiau paunksne ir šilumą ištisus metus. Savita ir taip pat šilumą mėgstanti Hoya linearis iš Himalajų. Ilgi, ploni jos ūgliai, apkibę baltais žiedynais, dailiai linksta žemyn. Tarsi blizgančių strėlių pluoštai atrodo Hoya multiflora žiedai. Jų viduriukai tamsiai raudoni, o žiedlapiai gelsvai žali. Si rūšis, kilusi iš Malaizijos, prižiūrima taip pat, kaip ir Hoya bella.
Žydėjimo laikas: Nuo
gegužės iki rugsėjo.

Šeima: Asclepiadaceae, klemaliniai.

Tėvynė: Birma, Vidurio Kinija, Australija.

Geriausiai auga: Labai šviesioje, saulėtoje vietoje, bet vidudienio saulės nepakelia. Vasarą mėgsta šilumą (18-23°C), žiemą — vėsą (14 -18°C). Šiltesne aplinką mėgsta Hoya bella.

Laistymas, tręšimas: Vasarą laistyti vidutiniškai, žiemą dar mažiau. Augimo laikotarpiu kas 2 savaites tręšti .Tačiau penelyg gerai tręšiama daugiau augina ūglius bei lapus, ir mažiau žydi. Tuos augalus, kurie atrodo per daug vešlūs, tręškite rečiau arba visiškai nebetręškite. Gausiausiai žydinčias vaškuoles mačiau pas tuos gėlininkus mėgėjus, kurie jas ne itin popsto ir niekada nejudina iš vietos, mat pakitus šviesos spindulių krypčiai vaškuolė dažnai ima mesti žiedus ir pumpurus.

Kiti priežiūros ypatumai: Abi rūšys nebijo sauso šildomų kambarių orą, bet tuo metu, kai leidžia ūglius, jas reikia nuolat purkšti! Per ilgus ūglius šalinti. Pavasari persodinti i T, TKS 2 arba gėlių žemę.

Dauginimas: viršūnių arba ūglių auginiais šildomoje dauginimo lysvėje.

Kenkėjai, ligos: Jei augalas žiemoja per šiltai, apninka amarai, nuo drėgmės pertekliaus ir vėsos krenta lapai, žūsta ūgliai. Jei per tamsu arba pakeitus vietą — byra žiedai. Balti taškeliai ant lapų — būdingi rūšiai.

Patarimas: Rūšiai Hoya carnosa nužydėjus, palikite trumpąjį žiedynkotį — ant jo susidaro nauji žiedų skėčiai.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top