Sprigė

Sprigė (Impatiens)

Kas nematė sprigės mūsų miškuose, vadinamos dar “Neliesk manės’ (Impatiens nolitangere)?

Balzaminė sprigė iš Afrikos atogrąžų yra jos giminaitė. Tai viena mėgiamiausių kambarinių, balkono ir sodo gėlių. Žydi baltais, švelniai rožiniais, gelsvai rožiniais, ryškiai raudonais ir alyviniais žiedais.

impatiens-walleriana

Be to, yra švelniai rožinių su balta akute veislių, pavyzdžiui, ‘Accent Britght Eyes‘ (‘Šviesiaakė’), ir baltai raudonai dryžuotų, pavyzdžiui, ‘Starbright‘ (‘Švytinti žvaigždė’), bei nykštukinių ‘Baby‘ (“Mažylė’) arba veislių, kurios auga tik 15 cm aukščio ir būna gausybės spalvų. Gėlininkams patiko ir Impatiens mišrūnai iš Naujosio Gvinėjos, kilę iš Impatiens hawkeri. Labiausiai mėgstamos veislės: ‘Tango’ — bronzinio žalumo lapais, ugniniais žiedais ir margalapė ‘Exotica’. Iš Ceilono kilusi geltonžiedė Impatiens repens šliaužianti rūšis gerai atrodo kabančiuose gėliapuodžiuose.

Žydėjimo laikas: Visos sprigės žydi vasarą ir rudenį, o Impatiens walleriana — ištisus metus.

Šeima: Bahaminaceae, balzamininiai.

Tėvynė: Rytų Afrikos atogrąžos, Ceilonas, Indija, Naujoji Gvinėja. Parduodamos tik kultūrinės veislės.

Geriausiai auga: Šviesioje, vasarą — pusiau pavėsingoje, šiltoje vietoje. Naujosios Gvinėjos mišrūnai labiau mėgsta saulę. Impatiens walleriana žiemą mėgsta vėsą (12-15°C). Šį augalą laikant tamsesnėje vietoje, reikia ir šilumos apmažinti.

Laistymas, tręšimas: Vasarą laistyti nuolat, žiemą — rečiau, nes gali nupūti stiebai. Nuo kovo iki rugpjūčio ar rugsėjo kas savaite tręšti, bet geriausia vartoti tik pusę nurodyto trąšų kiekio.

Kiti priežiūros ypatumai: Spriges pravartu kartkartėmis nugenėti — mat jos linkusios išstypti. Pavasarį persodinti į gėlių žemę. Geriau įšaknyti auginius ir juos laikyti per žiemą, nes ilgainiui sprigės darosi neišvaizdžios.

Dauginimas: Viršūnių augimais. Impatiens walleriana pavasarį dauginama ir sėklomis, kurių galima nesunkiai įsigyti kone visose sėklų parduotuvėse.

Kenkėjai, ligos: Per šiltai žiemojančią sprigę labai puola amarai ir voratinklinės erkės.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top