Kvapioji pelargonija

Pelargonijos – nuo seno Lietuvoje mėgstamos gėlės. Pavadinimas Pelargonium kilęs iš graikų kalbos ‘pelargos’ – gandras, nes sėklos forma yra panaši į gandro snapą. Yra daugiau nei 200 rūšių pelargonijų. Kiek artimiau susipažinkime su Kvapiąja pelargonija (Pelargonium odoratissimum), dažnai mūsuose vadinama Jeronimu. Gėlė yra auginama ir dėl maloniai kvepiančių lapų.

Daugiametis augalas su trumpu storu pagrindiniu stiebu, kuris yra gausiai apaugęs ilgokomis šakelėmis. Žiedai smulkūs. Augalas retai užauga aukštesnis negu 30 cm aukščio.

Pelargonium odoratissimum
foto: Leo Michels, Kvapioji pelargonija – Pelargonium odoratissimum

Žydėjimo laikas: birželio – rugpjūčio mėnesiais.

Šeima: Geraniaceae, snaputiniai.

Tėvynė: Pietų Afrika.

Laistymas: Vasarą ji gali būti nepalieta savaitę, gali būti gausiai laistoma kasdieną, tai augalo nepražudys. Tačiau pelargonija nepakenčia užmirkimo! Vandens perteklius turi laisvai nubėgti.

Auginant loveliuose būtina įrengti drenažą. Paprasčiausias būdas yra toks: reikia pradurti lovelio dugne esančių išsikišimų viršutines dalis, tada ant skylučių uždėti keraminių vazonų šukes ar didesnius akmenukus ir apipilti tą vietą žvyru supilant 6-7 cm skersmens kauburį.

Gėlės mėgsta šviesą. Yra lengvai auginamos, ir puošia ne vieną balkoną ar palangę.

Tręšimas: Tręšiame naudojant ilgojo veikimo trąšas: jų reikia 4-5 g kiekvienam litrui substrato, veikia apie 3 mėnesius. Naudojant vandenyje tirpias trąšas, tręšti kas savaitę po 10 g trąšų 10 l vandens arba kas 14 dienų po 20 g. Optimaliausias N:P:K santykis 2:1:1,5, kol augalai jauni, ir 1,5:1:2, kada augalai žydi. Ruošdami žemių mišinį, universalų durpinį substratą sumaišykite perpus su kompostine ar trąšia daržo žeme.

Dauginimas: sėklomis ir auginiais.

Ši kambarinė gėlė ne tik džiugina akį, bet ir gydo. Tie, kurių labai jautri nervų sistema, kurie yra irzlūs ar kamuojami nemigos, turėtų savo kambaryje auginti šias gėles. Jų aromatas ramina, gerina miegą, o sergantiems hipertenzija – mažina kraujo spaudimą.

Dalinkitės!

1 thought on “Kvapioji pelargonija”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top