Agurkų baltoji mozaika

Agurkų baltoji mozaika (Cucumis virus 2 A)

Nuo šio viruso mūsų respublikoje ir kitose vietovėse labiausiai nukenčia šiltnamiuose auginami agurkai. Manoma, kad Cucumis virus 2 A yra tik viruso Cucumis virus 2 forma. Šie abu labai artimi virusai gali parazituoti agurkus atskirai arba kartu.
Kad paplitęs Cucumis virus 2 A, galima spręsti iš susirgusių agurkų ligos požymių. Ryškiausi jie būna ant jaunų, augančių agurkų lapų. Lapalakštis iš pradžių pašviesėja lopeliais. Tose vietose atsiranda šviesiai žalsvų, pagelstančių, apskritų arba kampuotų dėmių. Sergantys augalai būna nuskurdę, žemaūgiai, smulkiais lapais, sukrauna mažai moteriškųjų žiedų, menkai dera arba ir visai nedera. Vaisiai būna maži, kauburiuoti, išmarginti gelsvomis mozaikiškomis dėmelėmis. Smarkiau ligos apimti agurkai sunyksta, o likusiųjų vegetacijos periodas labai sutrumpėja. Daugiau augalų užsikrečia tada, kai temperatūra labai nepastovi ir augalai tankiai susodinti.
Ligos sukėlėjas plinta su sergančių augalų sultimis, kai augalai liečiasi vieni su kitais ir dirbant priežiūros darbus bei skinant vaisius. Jis žiemoja sirgusių agurkų sėklose, augalų liekanose, dirvoje, gal ir skaldoje.
Apsaugos priemonės. Ypač svarbu išauginti sveikus sėklinius augalus. Dezinfekuoti inspektų ir šiltnamių žemę ar skaldą . Sėti šiluminiu ir cheminiu būdu beicuotą ir išlaikytą ne mažiau kaip 20 mėn. sėklą. Nesodinti agurkų per tankiai. Augalus rišti nauju špagatu. Sudaryti agurkams palankias sąlygas. Naikinti pirmuosius susirgusius augalus. Laikytis augalų apsaugos karantino reikalavimų.

-

Leave a Reply

Taip pat skaitykite: