Lapiniai augalai

Iš tikrųjų visi lapiniai augalai taip pat žydi ir veda vaisius. Išimtys — aukštoji araukarija, papartis ir kiparisas. Jie tiesiog yra senoviškesni — gyvavo milijonus metų iki atsirandant žydintintiems augalams. Daugelis vadinamųjų lapinių augalų pas mus niekada nežydi, nes savo tėvynėje jie yra didžiuliai medžiai, o ankštame gėliapuodyje lieka nuolat jauni, nesubrendę žydėti. Kiti lapiniais vadinami todėl, kad jų lapai daug puošnesni, negu kuklūs ir neišvaizdūs žiedai. Palmės ir paparčiai, nors jie taip pat lapiniai, bus aprašomi atskiruose skyriuose, kadangi botanikos ir priežiūros požiūriu jie labai saviti, ypatingi.
Skoningai parinkus ir priderinus lapinius augalus, galima labai papuošti patalpas. Jie gali karoti nuo kolonų ir pakylų, kabėti prie lubų, padalyti didesnį kambarį į atskiras erdves arba būti gyva lango užuolaida. Ypač puošnūs yra dideli, stambialapiai augalai.
Nereikia pamiršti ir teigiamo lapinių augalų poveikio mūsų sveikatai. Žalios spalvos žmogui labiausiai reikia, nes tai ramybės spalva. Ji pataiso nuotaiką, ramina — juk mūsų akies lęšiukas, žiūrėdamas į žalią spalvą, neturi prisitaikyti (priešingai kitoms spalvoms). Statistikos duomenimis mėgstamiausi „žalieji“ yra juka (Yucca), tikas, gebenė, filodendras, dracena, difenbachija, lamstas bei viksvuolė. Kas ieško ko nors išskirtinio, galima pasiūlyti ne tokius paplitusius augalus, pavyzdžiui sukulentinę Senecio rūšį, margalapi anturį, arba alokaziją.

Kas žinotina apie lapinius augalaus
Lapiniai augalai kilę iš įvairiausių šeimų: ajerinių, begoninių, broinelinių, aralinių, vynmedinių, marantinių. Stebina
dydžių ir fonnų įvairovė. Yra tiesiai augančių, šliaužiančių ir laipiojančių, žolinių, krūminių arba panašių į medžius, visžalių ir metančių lapus, epifitų, sukulentų ir net vabzdžiaėdžių. Lapų dydis įvairuoja nuo plonyčių spyglių iki alto(tokio muzikos instrumento) dydžio. Jie gali būti ploni arba mėsingi, šiurkštūs, odiški arba aksominiai, plaukuoti, ir netgi vaškuoti.
Įspūdingi lapų raštai ir spalvos rodo, kokia išradinga yra gamta. Tiesa, vėliau kai kuriuos iš jų sukūrė gėlininkai.

Bendrieji lapiniu augalu priežiūros bruožai
Lapai — be galo svarbi augalo dalis: juose vyksta fotosintezė, jais kvėpuojama. Be to, jie pirmiausia parodo, ar augalas serga, ar jį puola kenkėjai. Laistydami augalą visada prisiminkite, kad vešliam lapuočiui reikia daugiau vandens negu augalui su menka lapija, nes jis daugiau išgarina vandens. Iš lapų dažnai galima spręsti, kiek augalui reikia šviesos ir vandens.

-

Leave a Reply

Taip pat skaitykite: