Viksvuolė

Viksvuolė (Cyperus)

Viksvuolės savaime auga drėgnoje pelkių žemėje, todėl ir kambaryje būdamos mėgsta drėgmę. Daugumai veislių būdingos skėčio pavidalo lapų skrotelės. Maži neryškūs skėtiški žiedai žydi beveik visus metus. Yra apie 600 viksvuolės rūšių, iš kurių kaip kambariniai augalai labiausiai paplitusios šios:

•Cyperus atiernifolius, jo baltai marga veislė ‘ Variegatus’ porūšė SSP. Flabeliformis, Cyperus albostriatus, Cyperus gracilis ir Cyperus haspan.
• Cyperus ahernifolius užauga iki 1 m aukščio. Stiebai briaunoti, jų viršuje tanki skrotelė iš 25 cm ilgio lapų, kurių viduryje išauga neryškūs nidi žiedai. Su amžiumi ir per daug tręšiant baltas margumas išnyksta ir augalas pasidaro žalias.
• Cyperus albostriatus stiebai žemesni, o lapai — platesni, su šiurkščiais kraštais. Dažnai gėlių parduotuvėse siūlomas klaidingu Cyperus diffusus vardu.
• Cyperus gracilis, nykštukinė viksvuolė, užauga tik 30 cm aukščio.
• Cyperus haspan atrodo kaip mažas papiruso krūmelis (užauga 30 -50 cm).
• Cyperus papyrus, tikrasis papirusas — labai egzotiškas augalas,

Cyperus papyrus
Papirusinė viksvuolė (Cyperus papyrus)

užaugantis daugiau nei 2 m aukščio ir suformuojantis grakščią skrotelę, sudarytą iš laisvai svyrančių siūliškų lapų ir didelio šimtažiedžio skėčio. JĮ galima nusipirkti jau užaugintą arba pačiam užsiauginti iš sėklų. Visos viksvuolės giminingos tokiems garsiems ir naudingiems augalams, kaip valgomoji viksvuolė (Cyperus esculentus) ir papirusas (Cyperus papyrus).

Šeima: Cyperaceae, viksviniai.

Tėvynė: Atogrąžos, vidutinės atogrąžos, nuosaikaus vidutinio klimato zonos.

Geriausiai auga: Šviesioje, saulėtoje, ištisus metus šiltoje vietoje. Visas rūšis, išskyrus Cyperus albostriatus, nuo gegužės pabaigos galima išnešti į lauką. Žiemą augalas laikomas šiek tiek vėsiau.

Laistymas, tręšimas: Laikant šviesioje ir šiltoje vietoje, lieti labai gausiai — padėklas turi būti visą laiką pilnas. Išimtis: Cyperus albostriatus. Šios rūšies lapai kiek platesni. Jos nereikia laistyti iš apačios. Užtenka, kad gniužulas būtų nuolat drėgnas. Žiemą, laikant augalą 12 -15°C temperatūroje, laistyti iš apačios nereikia ir kitų rūšių. Nuo balandžio iki rugpjūčio kas 1 – 2 savaites po truputį patręšti.

Kiti priežiūros ypatumai: Žiemą laikant viksuolę šiltoje sausoje patalpoje, būtina drėkinti orą bei augalą dažnai apipurkšti. Jei reikia, pavasarį persodinti į gėlių žemę. Pridėti šiek tiek molio ir smėlio!

Dauginimas: Kero dalimis arba “skėčiais” su 5 cm ilgio stiebais. Lapai trečdaliu patrumpinami ir įšaknijami kambario temperatūros vandenyje. Sėklomis dauginami: Cyperus alternifolius, Cyperus esculentus ir Cyperus papyrus. Sėklų nereikia užberti žemėmis — dygsta tik šviesoje!

Kenkėjai, ligos: Jei oras per sausas arba vanduo per kietas ar rūgštus, ruduoja lapų galai. Jei viksvuolė laikoma per šaltoje patalpoje, įplyšta lapai. Beje, per sausame ore dažniausiai apninka voratinklinės erkės bei tripsai.

Patarimas: Vandens vonelėje arba akvariume pasodintus augalus tręšti retai ir tik po truputį, nes kitaip vanduo pasidarys per sūrus.

Dalinkitės!

1 thought on “Viksvuolė”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top