Karpuotasis kaktusas

Karpuotasis kaktusas (Mammillaria)

Liaudiškas pavadinimas “karpuotasis” rodo, kad visi Mammiliaria genties kaktusai turi karpų pavidalo išaugas ant briaunų. Jie būna rutulio, storo papločio, kariais plonesnio, kartais storesnio cilindro pavidalo ir kuo įvairiausiai dygliuoti. Dažniausiai leidžia gana daug atžalų ir sudaro vešlų atvašyną. Vieni užauga – 50 cm, kiti — vos keleto centimetrų aukščio (Liet.) Visos šios genties rūšys mėgiamos ir auginamos namuose.

Mammillaria kaktusas
foto: Maja DumatCC BY 2.0, Mammillaria

Žydėjimo laikas: Pavasaris.

Kaktusus gali pradėti auginti kiekvienas, net ir labiausiai neprityręs gėlininkas. Pražydinti kaktusą taip pat bus nesunku.

Šeima: Cactaceae, kaktusiniai.

Tėvynė: Vidurio ir Pietų Amerika.

Geriausiai auga: Nuo pavasario iki rudens labai šviesioje, saulėtoje ir šiltoje patalpoje. Nuo spalio mėnesio jiems reikia parinkti šviesią, bet vėsią (5 – 12°C) vietą. Nuo gegužės vidurio galima išnešti į lauką, saulės atokaiton, bet saugoti nuo lietaus.

Laistymas, tręšimas: Nuo gegužės iki rugsėjo laistyti saikingai, bet kad šaknys kaip reikiant sudrėktų. Kitą sykį lieti tik tada, kai žemė jau visiškai išdžiūvusi. Nuo spalio pabaigas laikyti sausai. Žiemojančio vėsiai (vėsiau kaip 10 C) visai nelaistyti, šiltoje patalpoje retsykiais šiek tiek palieti. Pavasarį vėl lieti truputį gausiau, vos pasirodžius naujiems daigams kas 14 dienų truputį patręšti kaktusų trąšomis. Rudenį, prieš pat žiemojimą, kelis sykius į laistymo vandenį įpilti (ar įberti) daugiau fosforo turinčių trąšų — jos skatina augalą krauti pumpurus ir žydėti.

Kiti priežiūros ypatumai: Kas 2 – 3 metus ankstyvą pavasarį persodinti į kaktusų žemę su smėliu ir pemzos trupiniais.

Dauginimas: Sėklomis šildomoje (28°C) dauginimo lysvėje, geriausia — vasario pabaigoje. Sudygusius sėjinukus išretinti ir persodinti.

Kenkėjai, ligos: Kaktusai sunegaluoja per daug tręšiami, nuolat perliejami, neturėdami sąlygų tinkamai žiemoti arba nuo tvankaus prastai vėdinamų patalpų oro.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top