Vaismedžių retinimas

Kada krenta obelų vaisių užuomazgos?

Daugelis vaismedžių sukrauna galybę pumpurų, išskleidžia daug žiedų, tačiau ne visi jie virsta užuomazgomis, o vėliau – gražiais vaisiais. Paūgėjusios obelys, perėjusios j pilnaverčio derėjimo fazę, laikomos derlingomis, jei vaisiais virsta tik 5-15 proc. žiedų. Nors pasibaigus žydėjimui dalis užuomazgų nukrenta, jų vis tiek lieka per daug. Subręsta tikrai didelis derlius, tačiau obuoliai būna prastos kokybės – maži, deformuoti, su ligų ir kenkėjų paliktomis žymėmis. Tokie nelabai skanūs, nuo jų svorio dažnai lūžta šakos. Obelys vaisių užuomazgas barsto du kartus. Pirmas etapas prasideda iškart po žydėjimo ir tęsiasi 2-3 savaites. Šiuo laikotarpiu nubyra neapdulkinti žiedai ir blogai besivystančios užuomazgos. Kitas etapas – birželio antroji pusė. Tada krenta smulkesnės, turinčios mažiau sėklų ir harmoninių medžiagų užuomazgos. Dar viena užuomazgų kritimo priežastis – jų konkurencija dėl maisto medžiagų su šalia bręstančiomis kitomis užuomazgomis ir jaunais ūgliais. Didelės įtakos turi maisto medžiagų stygius, bendra vaismedžių būklė. Ligoms ar kenkėjams pažeidus lapus, užuomazgos gali kristi masiškai.

Nenaudingas pramečiavimas

Sode auginate kelis ar keliolika vaismedžių. Kiekvienais metais norite skinti tik didelius, gražios formos, spalvotus vaisius, nes tokie skaniausi, vertingiausi, ilgiausiai laikosi. Deja, obelys, kriaušės, persikai, kai kurių veislių slyvos pramečiuoja, dera nereguliariai. Derlingais metais subręsta labai daug vaisių, tačiau jie būna smulkūs, neišsivystę, prastai nusispalvinę ir neskanūs. Vaismedžiai  nusilpsta ir kitą sezoną dera prastai arba visai nedera. Šaltą žiemą jie apšąla, tampa neatsparūs ligoms. Vaismedžiai pramečiuoja, nes derlingais metais brandindami vaisius atiduoda visas jėgas ir nebepajėgia sukrauti kitų metų žiedinių pumpurų. Šie susidaro tik tada, kai vienam būsimam vaisiui tenka 50-75 lapų. Nederantys vaismedžiai sunaudoja mažiau maisto medžiagų, išaugina gausią lapiją, o tai turi jtakos naujų žiedinių pumpurų formavimuisi ir derliui. Nepamirškime, kad pramečiavimą gali lemti ir kiti veiksniai, pavyzdžiui, stiprios šalnos žydint sodui, labai šaltos žiemos.

Įsidėmėkite

Obuolio dydis priklauso nuo užuomazgos dydžio. Iš mažos užuomazgos nesubręs didelis vaisius net tada, jei ją paliksime ant obels vieną.
   Vertingiausiais, didžiausiais vaisiais virsta ant antramečių šakučių trumpaūglių susidarantys vidunniai ir viršūninių ilgųjų ūglių žiedai. Iš vėliausiai išsiskleidusių žiedų išauga smulkiausi vaisiai, juose mažai mineralinių medžiagų (ypač kalcio), dėl to blogai laikosi per žiemą.
   Nuskynus vaisiaus užuomazgą svarbu palikti vaiskotj. Kitaip gali išdžiūti trumpaūglis ir paliktos užuomazgos, patekti infekcija. Vaiskočiai po kurio laiko nukris patys.
   Anksčiau ir intensyviau reikia retinti ankstyvųjų ir smulkiavaisių obelų, kriaušių, persikų, kurie greitai subrandina vaisius, užuomazgas.
   Svarbu ant šakučių palikti tiek užuomazgų, kiek jų medis galės tinkamai „išmaitinti”.

Nuo kurio pradėti?

Gausus ir tinkamas tręšimas, stiprus derančių vaismedžių lajų genėjimas, ligų ir kenkėjų naikinimas iš dalies gali padėti išvengti pramečiavimo. Tačiau šie darbai – ne viskas. Dar reikia pašalinti gausiai užsimezgusių vaisių perteklių. Tinkamiausias laikas – birželio trečioji dekada. Tada vaismedžiai jau nubarstę pažeistas, sergančias, silpnas užuomazgas. Sveikosios yra lazdyno riešuto dydžio, todėl jas skinti nesunku. Gerai matyti, kurios stipriausios, o kurios silpnesnės, gavusios mažiau maisto medžiagų.
  Jaunuose soduose užuomazgas retinkite rankomis. Dideliuose pramoniniuose plotuose, kur obuoliai auginami dideliais kiekiais, naudojami cheminiai preparatai, augimo reguliatoriai. Pirmiausia reikia skinti anksčiausiai subręstančių vasarinių obelų (‘Katja’, ‘Samered’), o kasmet – veislių ‘Ligol’, ‘Rudens dryžuotasis’, ‘Antej’, ‘Aiva’, ‘Gloster’, ‘Kulono renetas’, ‘Katja’, ‘Pilot’, ‘Galą’, ‘Lodei’, ‘Spartan’, ‘Noris’, ‘Melba’ užuomazgas. Gegužę vaisius mezga persikai. Dažniausiai jų būna per daug. Vaismedžiai silpsta, bręstantys vaisiai mažesni ir nelabai skanūs. Užuomazgų retinimas ne tik rekomenduotinas, bet ir kuo ankstesnis, tuo veiksmingesnis. Tinkamiausias laikas – kol persikų vaisiai dar nėra lazdyno riešuto dydžio. Tarp smulkiavaisių veislių vaisių paliekami 15-20 cm tarpai, tarp vėlyvesnių stambiavaisių – 20-25 cm. Žvilgterėkite ir į kasmet reguliariai derančius vaismedžius, nes palankesniais metais ir ant jų užsimezga per daug vaisių. Jei paliksite likimo valiai – labai greitai ims pramečiuoti. Susivėlinus rezultatai prastesni.

Liniiuotę į šalį

Manoma, kad užuomazgų retinimas mažina derlių, bet taip nėra. Vaismedis, kurio užsimezgusių vaisių perteklius pašalintas laiku, geriau išmaitins likusius, o subrendę jie bus didesni. Derlius rudenį panašus į surinktąjį nuo vaismedžių, kurių užuomazgos retinamos nebuvo.
Vaisių užuomazgos skinamos tik nuo tų šakučių, ant kurių jų yra per daug ir per tankiai. Paliekamos tik didžiausios, gražios formos. Pašalinamos smulkios, silpniau išsivysčiusios, kreivos, pažeistos ligų ir kenkėjų. Iš kuokšteliais augančių užuomazgų paliekamos 1 -2 gražiausios. Vaiskočiai paliekami, kad nebūtų pažeistos vaiskočių irtrumpaūglių suaugimo vietos. Paprasta užuomazgas nukirpti sodo žirklėmis, nugnybti pirštais.
Svarbu palikti tinkamus atstumus tarp užuomazgų, tačiau naudoti liniuotės nereikia. Galima nedidelė paklaida. Tarp smulkiavaisių veislių vaisių turi likti apie 15 cm, tarp stambiavaisių – apie 20-25 cm.

Užuomazgų retinimo nauda

Užuomazgų retinimas teikia dvigubą naudą. Dažnai obelys gausiai veda vaisius tik kas antri metai ar rečiau. Tačiau derliaus galima sulaukti kasmet. Priversti vaismedį derėti kiekvienais metais galima keliais būdais. Vienas jų – skatinti pusę lajos derėti periodiškai. Tokiu atveju vienais metais žydės ir derlių duos vienos šakos, o kitais – kitos. Kai vaismedis sukrauna labai daug žiedinių pumpurų, vienoje jo lajos pusėje nuo visų šakų nuskinkite užsimezgusius žiedinius pumpurus, žiedus ir užuomazgas. Paprasčiau yra birželį pašalinti visas savaime nenukritusias užuomazgas.
Kitas būdas – praretinti visos lajos užuomazgas. Iš tikrųjų gana sunku palikti vienodus tarpus tarp jų. Ant stipresnių šakų užuomazgos gali būti tankesnės nei ant silpnesnių. Jei ant vienos šakos jų mažai, ant gretimos palikite daugiau. Pernykščių šakų gausias šonines užuomazgas praretinkite, palikdami apie 15 cm tarpus. Atlikus šį darbą, pirmos rūšies ir aukščiausios kokybės vaisių subręsta net iki 4 kartų daugiau. Kai lajoje užuomazgos išsidėsčiusios tolygiai, šakos rečiau lūžta, prireikia mažiau atramų, Derlingais metais obelys vaisių subrandins negausiai, tačiau jie bus didesni, skanesni, spalvingesni, neliksite be derliaus kitąmet.
Tad užuomazgų retinimas teikia dvigubą naudą: padidėja vaisiai ir vaisedžiai dera kasmet.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top