Žemuogių auginimas

Žemuogės gerai auga lygiame arba su nuolydžiu į pietvakarius sklypelyje. Žemuogės neauginamos stačiuose šlaituose, žemose vietose, kur susilaiko šaltas oras, nes vėliau prinoksta uogos ir augalai dažniau serga.zemuoges-lapeliai-ziedas

Žemuogės mėgsta drėgmę, bet ne drėgmės perteklių. Vieta, kur auginamos žemuogės, turi būti apsaugota nuo vėjų, nes dalis šaknų iššąla 10-12 °C šaltyje.

Žemuoges nepatartina auginti toje pačioje vietoje ilgiau kaip 4 metus (geriausiai 2-3), nes gali atsirasti grybinių ligų židinių: kekerinis ir sklerotinis puviniai.

Dauginimas

Žemuogės dauginamos daigais (skrotelėmis), išaugusiais iš ūglių -ūsų, besidriekiančių nuo motininio kero. Geriausi tie ūgliai, kurie yra arčiausiai motininio augalo. Ant ūso paliekama ne daugiau, kaip trys kereliai. Galima palikti ir 5, bet du paskutinieji bus silpnesni. Ant kiekvieno motininio kero paliekami 5 ūsai, kiekvienas su trimis skrotelėmis. Atsiradus skrotelėms, jų mažos šaknelės įspaudžiamos į žemę.

Mažus kerelius galima pasodinti į durpių puodelius, o juos įkasti į žemę.

Ant motininio kero kartu neauginama uogos ir skrotelės, todėl žiedai nuskinami. Geriausi daigai išauga iš antramečių kerelių.

Lysvės paruošimas

Tinka silpnai rūgštūs priemolingi ir priesmėlingi dirvožemiai. Drėgnose dirvose žemuogės auginamos aukštose lysvėse. Smėlėtose dirvose žemuogių uogos būna smulkios, nes jose visada trūksta drėgmės. Lysvės žemuogėms ruošiamos prieš 1-2 mėn. iki sodinimo. Lysvių plotis 90-100 cm. Priesmėlingos dirvos tręšiamos į 1 m2 dedant po 1 kibirą perpuvusio mėšlo ir durpių; į smėlingas dirvas dedama po 1 kibirą velėninės žemės, durpių, perpuvusio mėšlo ir 3-4 kg pjuvenų.

Durpingose ir molingose dirvose į 1 m2 beriama 12 kg stambiagrūdžio upės smėlio, 10 kg perpuvusio mėšlo arba komposto ir 5 kg senų pjuvenų.

Tręšiama ir mineralinėmis trąšomis – nitrofoska arba nitroamofoska – į 1 m2 – 2 šaukštai. Lysvė sukasama 30-35 cm gyliu, išrenkamos piktžolių šaknys, karkvabalių ir sprakšių lervos. Sukasta lysvė išlyginama, užberiama upės smėliu, kad nesiveistų šliužai, sraigės. Prieš sodinimą lysvė palaistomą vario sulfato tirpalu po 1-1,5 l/m2 (10-iai l vandens – 2 šaukštai).

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top