Paprikų ir baklažanų daigų auginimas

Sėklų paruošimas
Iki sėjos likus 2-3 savaitėms būtina patikrinti sėklų daigumą. Imama po 3-5 paprikos ir baklažanų sėklas, medžiaginiuose maišeliuose sudedama į šiltą (25 °C) vandenį ir laikoma vieną parą. Po to maišeliai sudedami į plokščią lėkštelę ir laikomi 30 °C temperatūroje. Maišeliai visą laiką turi būti drėgni. Po 3-4 dienų sėklos pasėjamos į drėgną šiltą žemę ir laukiama daigų.
baklazanas-zmogeliukasPrieš sėją sėklos 30-40 min. dezinfekuojamos stipriame kalio permanganato tirpale. Po to jos nuplaunamos vandeniu ir pamerkiamos į maitinamąjį tirpalą: 1-ame litre vandens ištirpinama 1/2 mikroelementų tabletės. Jeigu tokios tabletės neturite, imama 1/3 šaukštelio sudėtinių mineralinių trąšų arba stimulino. Rekomenduotinas ir toks tirpalas: 1-ame litre vandens ištirpinti 1/3 šaukštelio pelenų arba 1 šaukštelį srutų ir 1/3 šaukštelio nitrofoskos (arba nitroamofoskos).
Į paruoštą 25-28 °C temperatūros tirpalą sėklos drobiniuose maišeliuose suleidžiamos vienai parai. Toks maitinamasis sėklų paruošimas padeda joms greičiau sudygti, daigai būna stipresni, vėliau augalai anksčiau duoda gausesnį derlių.
Po to maišeliai su sėklomis išimami iš tirpalo, nuplaunami švariu vandeniu ir sudedami į lėkštutę 1-2 paroms, kad išbrinktų. Laikomi 25 °C temperatūroje. Pasėjus taip paruoštas sėklas jos sudygs po 6-7 dienų.
Neparuoštos sėklos sudygsta po 12-15 dienų.
Kai kurie sodininkai sėklas grūdina, 5-6 dienas jas laikydami skirtingų temperatūrų aplinkoje. Po to, kai sėklos pamirkomos maitinamajame tirpale, vieną parą laikomos šaldytuvo apatinėje lentynėlėje 2 paras 2-5 °C temperatūroje, po to išimamos, vieną parą laikomos 25 °C temperatūroje ir vėl dedamos į šaldytuvą. Iš šaldytuvo išimtos sėklos iškart sėjamos į puodelius. Ir šaldytuve, ir šiltai laikomos sėklos turi būti drėgnos.

Kada sėti?

Ankstyvas ir didelis derlius priklauso nuo sėjos terminų. Auginti šiltnamiuose ir lauke sėklos sėjamos vasario 1-25 dienomis, bet ne vėliau. Daugelis sodininkų nežinodami paprikos ir baklažanų biologinių savybių, juos sėja vėlai – kovo pabaigoje; augalai pradeda žydėti baigiantis vasarai, nes nuo sudygimo iki žydėjimo augalams reikia daugiau kaip 100 dienų.
Sėklas galima pasėti ir kovo viduryje, jeigu daigai visą mėnesį bus papildomai apšviečiami lempomis, kol jie dar auga dėžutėse, t. y. iki jų persodinimo į puodelius. 40 arba 80 vatų stiprumo lempos pakabinamos 6-8 cm atstumu nuo daigų, įjungiamos 8 vai., išjungiamos 20 vai.

Dirvožemio mišinys sėklų sėjai

Rekomenduotini tokie dirvožemio mišiniai:
1)1 dalis velėninės žemės ir 2 dalys perpuvusio mėšlo;
2) 2 dalys durpių ir 2 dalys perpuvusio mėšlo;
3) 3 dalys perpuvusio mėšlo ir 2 dalys durpių;
4) 3 dalys perpuvusio mėšlo ir 2 dalys velėninės žemės;
5) 2 dalys durpinio maitinamojo mišinio ir 1 dalis velėninės žemės. Į kiekvieną kibirą pirmųjų keturių dirvožemio mišinių įberiama po
2 šaukštus pelenų ir po 1 šaukštelį superfosfato.

Sėklų sėjimas į dėžutes

Dėžutės pirmiausiai išplaunamos karštu vandeniu su skalbimo milteliais arba ūkišku muilu, vario sulfato tirpalu ir gerai išskalaujamos.
Dirvožemio mišinys gerai sumaišomas, suberiamas į mažas, neaukštas (5-6 cm aukščio) dėžutes, palaistomas karštu raudonu kalio permanganato tirpalu ir uždengiamas marle. Po 10-12 vai. paviršius išlyginamas, 5 cm atstumu vienas nuo kito padaromi grioveliai. Sėklos sudedamos į griovelius 2 cm atstumu viena nuo kitos ir įspaudžiamos į žemę 1-1,5 cm gyliu. Grioveliai užberiami tuo pačiu dirvožemiu, šiek tiek apspaudžiami ir palaistomą 25 °C temperatūros vandeniu iš mažo laistytuvėlio su tankiu sieteliu. Laistyti reikia labai atsargiai, kad sėklos neišsiplautų iš dirvožemio.
Dėžutės padedamos šiltoje vietoje, kur temperatūra siekia 24-26 °C. Po 2-ų dienų dirvožemis apšlakstomas vandeniu, kad nesusidarytų sausa pluta. Daigai lengvai ir visi kartu sudygsta 6-10 dieną. Kai tik visi daigai sudygsta, dėžutės pastatomos ant saulėtos ir šiltos palangės. Saulėtą dieną temperatūra turi būti 22-23 °C, apsiniaukusią -18-20 °C, naktį- 16-17°C.
Daigai dėžutėje auginami iki dviejų pirmų tikrųjų lapelių (maždaug 30—35 dienas po sudygimo). Tuo metu jie laistomi vieną kartą per savaitę. Pirmą kartą laistoma praėjus 5 dienoms po sudygimo. Stenkitės daigų neperlaistyti, nes jie gali susirgti juodąja kojele (diegavir-te). Laistoma 25-28 °C temperatūros nusistovėjusiu vandeniu. Daigai netręšiami.
Kas 2-3 dienas dėžutės atsukamos kita puse į langą, kad daigų apšvietimas būtų vienodas. Daigams ypač pavojingas skersvėjis.

Daigų pikavimas į puodelius

Išleidę du tikruosius lapelius daigai persodinami į puodelius. Tokius daigus lengviau persodinti, jie geriau prigyja negu daigai neturintys tikrųjų lapelių.
2-3 val. iki pikavimo daigai palaistomi. Iš sausos žemės jų imti negalima, nes nuo šaknelių nubyrės dirvožemis.
Daigus galima sodinti į ledų stiklinaites arba pieno pakelius, durpių puodelius, plastmasines stiklinaites. Geriausiai tinka 10×10 cm dydžio indeliai. Į juos dedama tos pačios žemės, kaip ir sėjant sėklas.
Po to palaistomą karštu kalio permanganato tirpalu. Įsitikinę, kad žemė puodeliuose jau atvėso, viduryje padarykite duobutę ir pasodinkite daigą iki sėklinių lapelių.

Paprikų ir baklažanų daigų priežiūra

Į puodelius pasodinti daigai statomi ant palangės, lango stiklas pridengiamas agroplėvele, kad apšvietimas nebūtų labai stiprus. Dabar svarbu daigus tinkamai laistyti ir tręšti, grūdinti ir sekti temperatūros režimą.
Laistyti reikia reguliariai. Vieną kartą per 5-6 dienas laistoma taip, kad sudrėktų visas puodelyje esantis dirvožemis. Be to, reikia stebėti, kad vanduo puodeliuose neužsistovėtų, todėl puodelio dugne padaromos didelės skylės. Daigai laistomi nusistovėjusiu 25-30 °C temperatūros vandeniu. Pirmą kartą laistoma praėjus 6-ioms dienoms po daigų pasodinimo į puodelius. Jeigu daigams per daug vandens arba laistoma šaltu (16-18 °C) vandeniu, jie gali nustoti augę.
Laistymą patartina derinti su tręšimu. Jeigu daigai lėtai auga, juos reikia laistyti natrio humato tirpalu. Galima paimti panaudotas arbatžoles, sudėti į trijų litrų talpos stiklainį, užpilti vandeniu, po 5-6 dienų iškošti ir palaistyti daigus.
Jeigu daigai lėtai auga, lapeliai pašviesėja, patręškite – 3 l vandens, 1/3 šaukštelio karbamido. Žali, gražūs augalai, bet su mažomis, blogai augančiomis šaknelėmis taip pat reikalauja trąšų (3 l vandens, 1 šaukštelis superfosfato arba nitrofoskos).
Auginant daigus, 1-2 kartus į puodelius galima įberti pelenų. Vieno šaukštelio pakaks 2-3 puodeliams. Be to, stenkitės, kad pelenai nepatektų ant augalų.
Norint augalus apsaugoti nuo susirgimo juodąja kojele (diegavir-te), tręšiama ir laistoma tik ryte.

Kad augalai neiškryptų, dažniau sukiokite puodelius.

Daigams palankiausia temperatūra: saulėtomis dienomis – 23-25 °C, apsiniaukusiomis 20-22 °C, naktimis – 16-18 °C.
Augalai pradedami grūdinti likus mėnesiui iki jų persodinimo į nuolatinę vietą. Jeigu lauke oro temperatūra 15 °C ir aukštesnė, nėra vėjo, dieną galima atidaryti langą arba išnešti puodelius į balkoną, pamažu daigus pratinant prie lauko sąlygų; tik būtina vengti skersvėjo.
Teisingai prižiūrimi paprikos ir baklažanų daigai neištįsta, beveik visada išlaiko žalią spalvą, turi stiprias šaknis ir yra atsparūs ligoms.
Sodinant į lysvę, augalai turi būti išleidę 8-12 lapelių. Jeigu daigai bus sodinami šiltnamyje, jie sodinami gegužės 1-10 d.. Lauke daigai sodinami gegužės 10-25 d. ir pridengiami plėvele. Prieš sodinimą daigai palaistomi, kad išimant iš puodelio prie šaknų liktų maitinamojo dirvožemio grumstelis.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top