Ar bulvės…? Klausimai ir atsakymai

Ar bulvės dauginamos atlankomis?

Atlankomis dauginamos tik labai vertingų veislių bulvės. Balandžio viduryje atrenkami stambūs gumbai, dvi savaites daiginami šviesoje, po to pasodinami į nedidelę dėžę. Kai ūgliai išauga 5-8 cm, gumbai iš dėžės išimami, atskiriamos atlankos kartu su šaknimis ir balandžio pabaigoje pasodinamos į lysvę paliekant 40-45 cm tarpą tarp eilių ir 20 cm tarp augalų eilėse. Lysvė laikinai uždengiama plėvele. Gumbai vėl daiginami dienos šviesoje, kol išaugs 1-2 cm diegai. Antrą kartą sudaigintos bulvės sodinamos į lysvę, paliekant 50 cm tarpą tarp eilių ir 25 cm – tarp gumbų.

bulvės

Ar bulvės dauginamos sėklomis?

Išvesdami naujas veisles bulves sėklomis daugina selekcininkai.

Ar galima bulves auginti pavėsyje, po medžiais?

Ne, negalima. Pavėsyje labai ištįsta bulvienojai, lapai tampa šviesiai geltoni, bulvės nežydi, gumbai smulkūs, derlingumas mažas. Bulvės – šviesiamėgiai augalai ir gerai dera augdami šviesiose vietose.

Ar galima bulves daiginti tamsoje?

Ne. Esant silpnam apšvietimui diegai būna ilgi, ploni, trapūs, iš jų išauga silpni bulvienojai.

Ar galima bulves laikyti balkone?

Taip. Bulvės sudedamos į dvigubo audinio maišą, sudedamos į dėžę, kuri įstatoma į dar didesnę. Tarpsluoksnis tarp dėžių (10 cm) užpildomas skudurais, galima įdėti seną vatinę antklodę. Viršuje taip pat uždedamas storas sluoksnis atliekamų medžiagų. Taip apdengtas bulves galima laikyti net 15 °C šaltyje.

Ar galima sodinti mažas bulves?

Mažas bulves galima sodinti – tik tuomet į vieną duobutę sodinami 3-4 gumbai.

Ar galima sodinti nedaigintas bulves?

Jeigu gumbai neišleido diegų, tai likus 3-4 dienoms iki sodinimo juos būtina palaikyti 35-40° temperatūroje. Tai paskatina pumpurų augimą ir dygimą (ypač – lenkiškųjų, kubietiškųjų bulvių).

Ar galima sodinti perpjautus bulvių gumbus?

Jeigu neturite sėklinių bulvių, galima naudoti didelius gumbus. 1-2 paras prieš sodinimą jie supjaustomi taip, kad kiekviena dalis svertų po 50-70 g ir būtų 2-3 diegai. Supjaustyti gumbai palaikomi 1-2 dienas, apdžiovinama pjūvio vieta, kad žemėje bulvės nepūtų.

Ar galima tręšti dirvą šviežiu mėšlu prieš bulvių sodinimą?

Kad sulaukti gero bulvių derliaus, daug kas priklauso nuo saulutės, vėjo ir lietaus; gamtos faktorių, kuriuos ne visada galima kontroliuoti. Bet kai kurie dalykai yra gana nesunkiai numatomi ir įtakojami, kaip pavyzdžiui, ar dirvožemis yra pakankamai derlingas. Nes, jei meteorologinės sąlygos bus puikios, bet daržovės gaus nepakankamai maisto medžiagų iš žemės, stebuklų tikėtis neverta.

Ar reikia apdulkinti bulves žydėjimo metu?

Bulvės yra savidulkiai augalai ir papildomai apdulkinti nereikia.

Bulvių laikymas

Esant tinkamoms laikymo sąlygoms, bulvės nepraranda išvaizdos ir skonio 6-7 mėn. Gali išsilaikyti ir 9 mėn. Bulvės gerai laikysis žiemą, jeigu kasant gumbai neapdegė nuo saulės, nepažeisti mechaniškai ir neapsikrėtė fitoftoroze nuo bulvienojų. Nukastų bulvių negalima laikyti prieš saulę ilgiau kaip 30-40 min.

Bulvių vytinimas

Jeigu bulvės nedaiginamos, jas būtina apvytinti. Bulvės sudedamos sausoje, tačiau nebūtinai šviesioje vietoje, laikomos 8-10 dienų 14-16 °C temperatūroje.

Kada tręšti bulves?

Kad maisto medžiagos iš lapų greičiau patektų į gumbus ir padidintų derlių, bulvienojai nupurškiami bulvėms nužydėjus: 10-yje 1 vandens ištirpinami 3 šaukštai superfosfato, gerai išmaišoma ir purškiami bulvienojai. Purškiama apsiniaukusią dieną prieš pietus.

Bulvių tręšimas

Pirmąjį kartą bulves tręškite prieš tai, kai jas pirmąjįkartą apkaupsite: 10 litrų vandens ištirpinkite 1 valgomąjįšaukštą karbamido ir 0,5 litro karvių mėšlo. 3 – 4 litrais šio kruopščiai išmaišyto tirpalo patariama palieti 1 m2 dirvožemio. Antrąjį kartą bulves tręškite po 15 dienų. Tręšimo tirpaląparuoškite iš anksto: 10 litrų vandens ištirpinkite 1arbatinį šaukštelį kompleksinių mineralinių trąšų ir 0,5litro paukščių mėšlo. Kiekvieną bulvių krūmelį patariamapatręšti 1 litru taip paruošto tirpalo. Patręšę bulves, jųkrūmelius apkaupkite ar dirvą supurenkite. Superfosfatu dirvožemį patariama tręšti rudenį, jj perkasant arba berti į duobutes pavasarį.

Kuo tręšti bulves, kai bulvienojai auga lėtai?

Patartina patręšti azotinėmis trąšomis (10-yje 1 vandens ištirpinamas 1 šaukštas karbamido) arba natrio humato (1 tabletė ištirpinama 1001 vandens) pilama po 11 kiekvienam krūmui.

Kokios trąšos padidina bulvių atsparumą šalnoms ir ligoms?

Bulvėms žydint jos tręšiamos kalio sulfatu arba pelenais. 10-yje l vandens ištirpinama 2 šaukštai superfosfato arba 2 stiklinės pelenų -kiekvienam kerui po 0,5 l tirpalo.

Kada bulvėms reikia daugiausia drėgmės?

Daugiausia drėgmės reikia, kai bulvės krauna pumpurus ir žydi. Tada pradeda augti gumbai. Dirvos drėgnumas turi būti 80-85%.

Kokia temperatūra palankiausia bulvėms auginti?

Tinkamiausia temperatūra 18-22 °C. Esant 25 °C gumbai auga lėčiau, o 30 °C ir aukštesnė temperatūra visai netinka – gumbai neauga. Esant 10-12 °C temperatūrai gumbai taip pat auga silpnai.

Kaip sustabdyti bulvienojų augimą?

Spartų bulvienojų augimą skatina organinių trąšų perteklius. Kad bulvienojai augtų lėčiau, reikia patręšti: 10-yje l vandens ištirpinti 3 šaukštus superfosfato ir palaistyti kiekvieną kerą po 0,5 l tirpalo. Šiuo tirpalu sunaikinamos ir gumbų minkštimo rūdys.

Kodėl bulvių lapai būna bronzos spalvos?

Bronzos spalvos bulvių lapai rodo, kad augalams trūksta kalio. Liga prasideda nuo apatinių lapų, kurie ne tik įgauna bronzos spalvą, bet ir susiraukšlėja.

Bulves būtina patręšti kalio sulfatu arba kalio chloridu – po 2 šaukštus į 1 m2 arba pelenais po 2 stiklines į 1 m2. Kitą pavasarį lysvę ruošiant bulvėms sodinti būtina patręšti kalio trąšomis.

Kada kasti bulves?

Bulvės, kurios bus laikomos žiemą, kasamos rugsėjo viduryje, kai nudžiūsta bulvienojai. Tuo metu gumbai jau lengvai atsiskiria nuo stiebų, o jų žievė jau yra pakankamai sutvirtėjusi. Anksti nukastos bulvės, kai jų žievė dar lupasi, netiks ilgai laikyti. Per vėlai nukastos bulvės yra peršildytos žemėje ir neatsparios ligoms.

Ką daryti su pažaliavusiomis bulvėmis?

Nukastos ir lauke paliktos bulvės po kelių dienų pažaliuoja – jose susidaro chlorofilas ir nuodinga medžiaga solaninas. Pažaliavę bulvės būna karčios, nemaloniai atrodo, todėl maistui bulvės nelaikomos šviesoje. Sėklines bulves galima palaikyti, kad jos šiek tiek pažaliuotų – jos geriau išsilaiko, jų negraužia pelės, žiurkės.

Dalinkitės!

Scroll to Top