Paprastoji mirta

Paprastoji mirta (Myrtus communis)

Šis ne daugiau kaip metro aukščio visžalis krūmas pas mus atkeliavo iš Viduržemio jūros pakraščių. Pavadinimas Mirta yra kilęs iš lotynų kalbos žodžio myrtus -“pietų visžalis augalas, kurio lapuose yra eterinių aliejų”, kuris savo ruožtu atsirado iš graikų kalbos žodžio μυρρα “skysti smilkalai, balzamas”.

Augalas mirta auga kaip krūmas arba medelis grakščiu aukštu stiebu. Augalas pasižymi gražiais žiedais ir žalios spalvos lapais, kurie atrodo lyg poliruoti. Žydi vasaros viduryje daugybe mažų baltų žiedelių, skleidžiančių malonų aromatą. Žydėjimas tęsiasi iki rudens vidurio. Lapkričio – vasario mėnesiais susiformuoja juodos uogos.

Myrtus-communis- paprastoji -mirta-gele

Mirta augalas ir legendos

Apie mirtą nuo seno kuriamos įvairios legendos bei istorijos. Mirta dažnai vadinama „Šeimos gerovės ir laimės medžiu“, nes manoma kad augalas stiprina šeimos gerovę ir gerina atmosferą namų aplinkoje.

Kitas pavadinimas yra „Nuotakos medis“. Kažkada augalas buvo pašvęstas graikų deivei Afroditei ir tapo jaunystės bei grožio simboliu. Graikai ir romėnai turėjo paprotį skaisčiai nuotakai uždėti mirtų vainiką. Daugelyje kultūrų gėlė mirta pridedama prie vestuvių puokštės. Šis paprotys prieš 300 metų atėjo ir pas mus. Mirta yra šlovės ir palaiminimo ženklas.

Augalas mirta ir jo rūšys

Mirtų yra apie 40 rūšių, tačiau kambario salygomis gali augti tik paprastoji mirta (Myrtus communis). Patalpoje mirta augalas retai užauga daugiau negu 50-60cm aukščio. Paprastosios mirtos pagrindu selekcininkai yra sukūrę keletą veislių, kurios skiriasi savo aukščiu, žiedų spalva, lapų forma:

  • mažalapiai – lapai maži, iki 2 cm ilgio, didžiausias augalo aukštis – 60 cm;
  • stambialapiai – lapai dideli iki 5 cm ilgio, gali užaugti iki 3-4m aukščio;
  • Myrtus ralfii -žiedai rausvi, o uogos raudonos.

Gėlė mirta auga labai lėtai – 10-15cm per metus. Deramai prižiūrima gali gyvuoti labai ilgai. Kartais galima atrasti 300 metų amžiaus senolius.

Gėlė mirta ir jos priežiūra

Šeima: Myrtaceae, miltiniai.

Tėvynė: Viduržemio jūros kraštai.

Geriausiai auga: Šviesioje, saulėtoje, gerai vėdinamoje, vasarą šiltoje, žiemą — vėsioje (apie 10°C) patalpoje. Vasarą mėgsta būti lauke.

Laistymas, tręšimas: Lieti vien minkštu vandeniu, vasarą gausiai, žiemą — saikingai. Bet jokiu būdu neperdžiovinti gniužulo ir vengti padėkle užsilikusio vandens! Nuo kovo iki rugpjūčio kas savaitę patręšti.

Kiti priežiūros ypatumai: Kambaryje laikomą dažnai purkšti, jaunus augalus kasmet, senesnius — prireikus pavasarį persodinti į gėlių žemę. Nuolat genėti, karpyti, bet per daug nugenėjus nebesukrauna žiedų! Gėlė yra gana jautri ir kaprizinga, būkite akylūs ir stebėkite, kaip ji jaučiasi.

Dauginimas: Pavasarį arba vasarą dar nesumedėjusiais viršūnių auginiais. Įsišaknijusius daug sykių genėti, kad gražiai šakotųsi.

Kenkėjai, ligos: Laikant netinkamoje vietoje užpuola baltasparniai ir skydamariai.

Mirtos nauda sveikatai

Mirta augalas be dekoratyvinės išvaizdos turi ir gydomųjų savybių. Eterinio aliejaus pagalba, mirta naikina ore patogenines bakterijas, tokias kaip auksinis stafilokokas, streptokokas, E. coli, tuberkuliozės bacila bei virusus. Padeda apsisaugoti nuo infekcinių ligų. Mirtos aliejus plačiai naudojamas liaudies medicinoje. Vartojama nuo peršalimo ligų ar imuninei sistemai nusilpus. Lapų nuoviru gydomi virškinamojo trakto susirgimai.

Mirtos augalo panaudojimas

Mirtos lapai, sutrynus skleidžia aitrų kvapą. Juose esantys eteriniai aliejai yra yra naudojami gaminti smilkalus.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top