Burokėlių ligos

Rabarbarų ramuliariozė

Rabarbarų ramuliariozė (Ramularia rhei) Rabarbarų ramuliariozė išplitusi Šiaurės Amerikoje, Danijoje, Švedijoje, Suomijoje, Vidurio ir rytų europoje. Mūsų respublikoje rabarbarai serga gana dažnai. Ant lapų iš abiejų pusių atsiranda apvalių įvairaus dydžio, 3—15 mm skersmens, rausvai rudų pakilusių, tamsiai raudonais pakraščiais dėmių. Vėliau tokių dėmių centras pašviesėja. Panašių dėmių gali atsirasti ir ant lapkočių. Dėmių paviršiuje, …

Rabarbarų ramuliariozė Read More »

Rūgštynių ovuliariozė

Rūgštynių ovuliariozė Serga rūgštynės. Liga paplitusi Vidurinėje Azijoje, Siaurinėje Amerikoje, Japonijoje, Vakarų Europoje ir Rusijoje. Lietuvoje ovuliariozė neretai pasitaiko ant daržo ir lauko rūgštynių, bet didelės ūkinės reikšmės neturi. Rūgštynių lapų viršutinėje pusėje atsiranda smulkių apskritų, dažnai koncentriškai rievėtų, pilkai rusvų, su šviesesniu centru dėmelių. Apatinėje lapų pusėje jos būna gelsvai rusvos. Aplink dėmes susidaro …

Rūgštynių ovuliariozė Read More »

Burokėlių fomozė

Burokėlių fomozė (Phoma betae) Serga burokėliai, cukriniai ir pašariniai runkeliai, špinatai. Lietuvoje fomozė labai paplitusi ir lietingomis vasaromis padaro didelę žalą. Runkelinis vingiagrybis pažeidžia lapus, šakniavaisius, sėklojų stiebus ir sėklas. Be to, jis yra vienas iš pagrindinių daigų juodšaknės sukėlėjų. Iš pradžių ant sėklojų, o vėliau ir ant pirmamečių burokėlių senesnių lapų susidaro didelės apskritos …

Burokėlių fomozė Read More »

Burokėlių ramuliartozė (baltuliai)

Burokėlių ramuliartozė (baltuliai) (Ramulalia betae) Serga burokėliai, cukriniai bei pašariniai runkeliai. Lietuvoje šia liga runkeliai serga kasmet. Tačiau tik kai kuriais metais baltuliai išplinta masiškai ir padaro didelę žalą. Runkelinė ramuliarija puola ne tik pirmamečius burokėlius, bet ir sekiojus. Liga išplinta antroje vasaros pusėje, apie rugpjūčio pradžią. Ant senesnių lapų atsiranda nešvariai žalsvų, iš pradžių …

Burokėlių ramuliartozė (baltuliai) Read More »

Burokėlių cerkosporozė (rudmargė)

Burokėlių cerkosporozė (rudmargė) (Cercospora beticola) Serga burokėliai, cukriniai bei pašariniai runkeliai. Lietuvoje ši liga taip paplitusi, kad kai kuriais metais sunkm būna rasti visai sveikų burokėlių. Daug žalos padaro drėgną šiltą vasarą, ypač sėklojams. Runkelinė cerkospora pažeidžia burokėlių lapus ir stiebus. Ligos požymiai pradeda išryškėti apie rugpjūčio pradžią — lapų abiejose pusėse atsiranda daugybė nedideliu …

Burokėlių cerkosporozė (rudmargė) Read More »

Burokėlių rūdys

Burokėlių rūdys (Uromyces betae) Serga burokėliai, cukriniai ir pašariniai runkeliai. Lietuvoje rūdys labai išplitusios, bet skirtingais metais jų daromi nuostoliai nevienodi. Grybo vystymąsi skatina šilti ir drėgni orai. Ligos požymiai pastebimi gegužės—birželio mėn. ant daigų ir sėklojų jaunų lapų. Iš pradžių atsiranda geltonų apvalių arba netaisyklingos formos 2—6 mm skersmens iškilusių dėmių. Vėliau viršutinėje dėmių …

Burokėlių rūdys Read More »

Burokėlių netikroji miltligė

Burokėlių netikroji miltligė (Peronospora schachtii) Serga burokėliai ir cukriniai bei pašariniai runkeliai, tikroji miltligė labiau išplinta vėsesnio drėgno klimato kraštuose. Miltligė pastebima kasmet. Labiausiai nukenčia sekiojai. Grybas puola daigus, suaugusius burokėlius ir sekiojus. Skilčialapiai, vėliau jauniausi lapai ir žydinčių sėkloj | viršutiniai lapai pagelsta, susiraukšlėja, sustorėja, pas – daro trapūs, lapalakščių kraštai užsiraito į apačią. …

Burokėlių netikroji miltligė Read More »

Burokėlių juodšaknė (diegavirtė)

Burokėlių juodšaknė (diegavirtė) (Phoma betae) Serga burokėliai, cukriniai ir pašariniai runkeliai, kopūstai, pomidorai, agurkai, žirniai, špinatai ir kiti augalai Lietuvoje juodšaknė labai išplitusi. Ligos sukėlėjams plisti geros sąlygos susidaro, kai dygstant sėkloms yra žema temperatūra, daug drėgmės, kai dirvoje trūksta oro Tada burokėlių daigai nusilpsta, pasidaro neatsparūs, ir juos užpuola mihėti grybai. Daigų pagrindinė šaknelė …

Burokėlių juodšaknė (diegavirtė) Read More »

Scroll to Top