Paprastoji žemuogė

Paprastoji žemuogė

Erškėtinių šeimos daugiametis žolinis augalas.
Yra keletas žemuogės rūšių. Lapai trilapiai: vidurinysis lapelis kootuotas, kiaušiniškas arba rombiškas, šoniniai dažniausiai bekočiai, apatinė jų pusė pūkuota. Žiedai po keletą susitelkę skėtiškuose žiedynuose. IŠ pamatinių lapų pažastų išauga šlaužiantys ūgliai (ūsai), kurie bamblių vietoje įsišaknija ir išauga naujas augalas. Prinokusios uogos yra tamsiai raudonos, malonaus kvapo.
Paplitusi visoje Lietuvoje. Tai šviesiamėgis augalas. Auga lapuočių ir spygliuočių miškuose, ypač kirtimuose, pamiškėse, dažnai nedideliais plotais.
Pražysta gegužį ir žydi beveik iki rugpjūčio. Pirmosios uogos prinoksta birželį.
Vaistams vartojami lapai ir uogos. Lapus reikėtų nupjauti, kad skinant neišsirautų, ir džiovinti pavėsy. Uogos renkamos visiškai išsirpusios. Džiovinamos ant krosnies, džiovykloje, konservuojamos su cukrumi, valgomos šviežios.
Apie gydomąsias žemuogės savybes buvo žinoma jau žiloje senovėje. Jos lapuose yra C vitamino, glikozidų, alkaloidų, rauginių, aromatinių ir kitokių medžiagų. Žemuogių uogose yra cukraus (sacharozės ir monosacharidų), organinių rūgščių, C, BĮ, B2, PP, K vitaminų, karotino, citrinos, obuolių, salicilo, vyno ir oksalo rūgščių, rauginių medžiagų, pektinų, antocianų, pelargonidino ir cianido darinių, eterinio aliejaus, mineralinių medžiagų, kalcio, magnio, fosforo, kalio, natrio ir geležies, kurios žemuogėse yra daugiau negu obuoliuose, vyšniose ir kituose vaisiuose.
Tradicinėje medicinoje žemuogės lapų preparatai rekomenduojami kaip šlapimo išsiskyrimą skatinantys vaistai sergant šlapimo ir lyties organų, širdies, kraujagyslių ir ginekologinėmis ligomis. Jie plečia kraujagysles, skatina gimdos susitraukimą, gerina Širdies darbą, jais gydoma aterosklerozė, prakaitavimas naktį, inkstų ir šlapimo takų akmenligė, kepenų ir blužnies ligos. Lapų nuovirą
geria nuo viduriavimo ir skrandžio bei žarnyno uždegiminių procesų, juo skalauja gerklę ir burnos ertmę. Žemuogės uogos tinka nuo avitaminozės, o sergant inkstų akmenlige kaip šlapimo išsiskyrimą skatinanti priemonė.
Liaudies medicinoje žemuogės lapai ir uogos pritaikomi daug plačiau. Lapų arbatą duoda gerti esant uždegiminiams procesams inkstuose, kepenyse, šlapimo pūslėje, sergant hipertonija, hipovitaminoze. Ji praplečia periferines kraujagysles, skatina gimdos susitraukimą.
Šviežios žemuogių uogos labai tinka valgyti turintiems skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opą, šlapimo takų, kepenų akmenligę. Jos gydo hipertoniją, podagrą, avitaminozę, tuberkuliozę, cukrinį diabetą, anginą, dizenteriją, vidurių užkietėjimą, peršalimo ligas, skatina šlapimo išsiskyrimą esant įvairiems pabrinkimams, stiprina nusilpusį organizmą.
Nustatyta, kad kasdien iki soties prisivalgius žemuogių su pienu ir medumi, per vasarą galima atsikratyti skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligės, pagerinti širdies ir širdies kraujagyslių, inkstų, kepenų darbą. Nusilpęs organizmas vėl atgauna jėgas ir sveikatą. Prastai augantys vaikai ūgiu, protiniais gebėjimais, išsivystymu ir sveikata pasiveja savo bendraamžius.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top