Paprastoji jonažolė

Paprastoji jonažolė

Jonažolių šeimos daugiametis žolinis augalas. Stiebas į viršūnę gausiai šakotas. Lapai priešiniai, pailgai kiaušiniški arba linijiški, bekočiai, su daug liaukelių. Žiedai mažažiedėse skėtiskose kekėse. Taurėlapiai lancetiški, lygiakraščiai. Vainiklapiai 5, tamsiai geltoni, viršūnėje su tamsiais taškeliais, jų viršūnė įstriža, dantyta. Vaisius – trilizdė dėžutė.
Auga sausuose retuose miškuose, šlaituose, pagrioviuose, dirvonuose, pakelėse. Žydi nuo birželio iki rugsėjo.
Vaistinei žaliavai pjaunama žolė žydėjimo metu. Džiovinama gerai perpučiamoje, nuo saulės apsaugotoje patalpoje. Žolei išdžiūvus, pliki stiebai iš žaliavos pašalinami, o žiedai su lapeliais supakuojami. Išdžiūvusi žolė kvepia balzamu, karstelėjanti, sutraukianti. Joje yra dažinių, rauginių medžiagų, glikozidų,
karotino, eterinio aliejaus, organinių rūgščių, polisacharidų, mineralinių
medžiagų, flavonoidų, rutino, izokvercitrino ir kvercetino.
Tradicinėje medicinoje jonažolė vartojama kaip antiseptinė sutraukianti, antiuždegiminė ir kraujavimą stabdanti priemonė sergant skrandžio ir virškinamojo trakto kataru, ūmiu ir lėtiniu kolitu. Nuoviru skalaujama gerklė ir burnos ertmė. 40 laipsnių spirito antpilu vilgomos dantenos sergant stomatitu. Po stiklinę karštos jonažolės arbatos 3 kartus per dieną reikia gerti persisaldžius ir profilaktiškai nuo,gingivito. Šaltą jonažolės arbatą prieš naktį reikia gerti sergant inkstų ir šlapimo pūslės ligomis.
Išoriškai jonažolę, virtą aliejuje, vartoja slopinti uždegimus, gydyti žaizdas. Iš jonažolės gaminami antibakteriniai preparatai imaninas ir novoimaninas, vartojami gydyti pūliuojančioms žaizdoms, antro ir trečio laipsnio nudegimams, abscesams, furunkulams ir kitoms opoms.
Liaudies medicina jonažolę, vaistą „nuo devyniasdešimt ligų”, vartoja plačiai. Iš savo patirties galiu tvirtinti, kad geriausias gydymo efektas gaunamas jonažolę derinant su kitais augalais. Jonažolės nuovirą geria nuo visų žarnyno ligų, gastrito, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligės, viduriavimo, netgi su krauju, kepenų, tulžies pūslės, inkstų ir šlapimo pūslės susirgimų, hemorojaus, galvos skausmų, kraujavimo iš gimdos, kosulio, anemijos, reumatizmo,
netekus apetito. Jonažolės užpilu su saulėgrąžų aliejumi tepa nudegimus, nušalimus, išbėrimus, iššutimus, votis. Tokio užpilo kompresai dedami ant krūties sergant mastini. Jonažolės nuovirą tinka gerti nelaikantiems šlapimo naktį, turintiems askaridžių.
Juo skalaujama burna. Jonažolės nuoviru gydomos ginekologinės ligos.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top