Vejos priežiūra pavasarį

Tikriausiai jau atlikote pirmuosius pavasario darbus – išgrėbstėte, patręšėte veją, gal jau pirmą kartą ją ir nupjovėte. Jei ne – gegužės pradžioje viską dar galite atlikti. Šį mėnesį drėgmės dažniausiai netrūksta, bet laistymo sezonui jau reikia pasiruošti, patikrinti, ar gerai veikia visi purkštukai. Ir gerai apžiūrėkite savo žaliąjį kilimą – ar jis tikrai gražus? Laiku ištaisę smulkius defektus, vasarą net neįtarsite, kad kažkas buvo negerai.

veja akmens tvira medziai

Žolės nykimas

Žemose vietose, lomelėse pavasarį dažnai užsistovi vanduo. Sušalusi žemė nesugeria ištirpusio sniego, o nutekėti jam nėra kur. Tai didelė problema nelygaus reljefo sklype – ten visada yra lomelių, daubų. Padėtų požeminis drenažas arba bent mažos drenažo duobutės. Išgręžiama 10 cm skersmens vertikali duobutė ir pripilama rupaus žvyro. Viršus, kad nesimatytų, uždengiamas velėna. Kelios tokios duobutės gali nuo sunykimo apsaugoti žolę žemumose.
Pavasario saulėje ledas virsta didinamuoju stiklu. Jis nepraleidžia oro, bet laidus šalčiui. Dieną po ledu žolė pradeda augti, o naktį staiga atšąla.
Dažnai mindomose vietose ir važinėjant mašina, žiemą sniegas suspaudžiamas, virsta ledu ir ilgai neištirpsta. Po juo žoles labiau veikia šaltis, silpnesnės gali iššalti. Vejos mindymas, sniegui tirpstant, gali ilgam palikti pėdsakų.

Pelėsis pasirodo sniegui tirpstant

Jis taip ir vadinamas – snieginiu pelėsiu, nors yra Fusarium nivale grybas. Kartais net dideli vejos plotai pasidengia pilkai baltomis apnašomis. Žolė vietomis gali visai išnykti. Ši liga pasireiškia ten, kur ilgai laikosi sniego danga, drėgna, rudenį liko nenugrėbtų lapų ir senos žolės liekanų. Labiausiai ji pažeidžia žoles, vėlai rudenį tręšiamas daug azoto turinčiomis trąšomis. Snieginis pelėsis plinta esant aukštesnei kaip 0 °C temperatūrai. Žolių šaknų beveik nepažeidžia, todėl jos dar gali atželti, tik bus silpnesnės. Su liga kovoti padės fungicidai.

Gyvūnų veikla

Sode nuolat gyvena kokie nors gyvūnai. Kiti tik užklysta, bet taip pat gali palikti pėdsakų vejoje.
Kurmrausius geriausia susemti, o likučius išsklaidyti tankiu grėbliu ar šluota. Jei žemių krūvelė stovėjo nuo rudens, žolė toje vietoje jau bus žuvusi. Ją reikės atsėti. Kurmiams baidyti siūloma labai daug priemonių.
Sliekų iškeltos krūvelės mažutės ir pastebimos tik jaunoje, retoje vejoje. Tai nėra rimta problema. Užtenka palyginti kieta šluota, ir mažos krūvelės išnyks. O kad sliekų neprisiveistų daug, visada sugrėbkite nupjautą žolę ir kompostuokite ją kitoje sodo vietoje. Nedidelis sliekų kiekis naudingas – jie skaido augalines atliekas ir vėdina žemę.
Skruzdėlynų atsiranda vasarą. Skruzdėlės nemėgsta dažnai mindomų vietų, aštriai kvepiančių medžiagų. Blogiausiu atveju skruzdėlyną galima apipurkšti insekticidais.
Nuo šunų šlapimo vejoje atsiranda pageltusios, džiūstančios žolės dėmių. Savam augintiniui dažniausiai viskas atleidžiama, bet kaimynų – ne. Geriausia sodo vartelius laikyti uždarytus.

Kaip išnaikinti samanas?

Vejos samanojimo priežastys yra kelios. Pagrindinė – maisto medžiagų trūkumas. Dar prisideda žolės išretėjimas, šešėlis, rūgšti dirva (pH 4,5-5). Samanas naikinančių priemonių galima rasti parduotuvėse. Norėdami pasiekti geresnj rezultatą, ne tik jas naudokite, bet ir vėdinkite, smėliuokite veją. Būtinos ir mineralinės trąšos.
Samanų ir kitų defektų atsiradimą lemia apmirusių augalų dalių sluoksnis – vadinamasis veltinis. Jis mažai laidus orui ir drėgmei. Ruošiantis žiemai arba anksti pavasarį veltinį reikia rūpestingai nugrėbstyti aštriu grėbliu.

Užsėkite tuščius plotelius

Pažeistas ir išplikusias vietas supurenkite aštriu grėbliu, palaistykite. Paberkite vieną kitą saują žolių sėklų. Stenkitės naudoti tokį patį mišinį, kad vėliau nebūtų skirtumo. Plotelius sumindykite arba suvoluokite. Šis vejos gelbėjimo būdas paprastas ir patogus, nes sėklas galima sėti ant viršaus, nenaikinant žaliuojančios žolės.

Jei pradėjo dygti piktžolės

Gegužę žolė auga greitai ir tarp siaurų lapelių gali pasirodyti pienių, gysločių, rūgštynių lapų. Vieną kitą ne vietoje išdygusią žolę paprasčiausiai išraukite. Gal vejos ravėjimas atrodys keistai, bet užtai nereikės naudoti chemikalų. Tik labai piktžolėtą, apleistą veją išvalys herbicidų tirpalas. Galima pasirinkti vieną iš kelių cheminių priemonių, skirtų naikinti dviskiltėms piktžolėms. Ir nepamirškite po dviejų savaičių išgrėbstyti nudžiūvusių augalų.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top