Rabarbarinis lapinukas

Rabarbarinis lapinukas (Phytonomus rumicis)

Rabarbarinis lapinukas kenkia rabarbarams, rūgštynėms ir špinatams. Suaugę vabalai pažeidžia minėtų daržovių lapus ir žiedynus, išgraužia juose nedideles skyles.
Lervos apgraužia rabarbarų ir rūgštynių šaknis. Vabalai 4—5 mm ilgio, pilkšvai gelsvi. Išilgai priešnugarėlės vidurio eina šviesi juostelė. Antsparniai padengti rudais arba pilkšvais sveikais ar kiek karpytais žvyneliais, su tamsiomis rudomis dėmelėmis ir didele šviesia dėme galuose. Priekinis prieškrūtinėlės kraštas prieš dubenėlius įsmaugtas. Antenos aiškiai alkūninės. Straublelis plonas. Jo viršutinės dalies žvyneliai nukreipti įstrižai į priekį. Viršugalvis, kaip ir visas kūnas, apaugęs plačiais žvynais. Atstumas tarp užpakalinių kojų dubenėlių mažesnis už pirmojo pilvelio sternito ilgį. Savo išvaizda rabarbariniai lapinukai panašūs į dirvos grumstelius, nes, pajutę pavojų, pritraukia kojas ir krinta ant žemės tarytum negyvi.
Kiaušinius patelės, deda dirvos paviršiuje. Išsiritusios lervos vystosi dirvoje, paskui ten pat virsta laisvosiomis lėliukėmis. Antroje vasaros pusėje pasirodo jauni vabalai, kurie rudenį išsislapsto po augalų liekanomis ir dirvos viršutiniame sluoksnyje, kur ir žiemoja. Pavasarį rabarbarinis lapinukas ant rabarbarų ir rūgštynių pasirodo paprastai gegužės—birželio mėn. Lietuvoje rabarbarinis lapinukas dažnas
Apsaugos priemonės. Rudenį pašalinti augalų liekanas, vegetacijos metu naikinti piktžoles. Masiškai išplitus rabarbariniam lapinukui, rabarbarus persodinti į naują vietą. Cheminiais preparatais galima purkšti tik rabarbarinio lapinuko užpultus sekiojus. Tinka tokie pat insekticidai kaip ir nuo spragių bei kitų lapus graužiančių vabalų.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top