Pupelinis grūdinukas

Pupelinis grūdinukas (Acanthoscelides obtectus)

Pupelinis grūdinukas kenkia pupelėms, rečiau kitų ankštinių grūdams. Kai kenkėjai baigia vystytis ir išlenda į paviršių, pažeistuose grūduose matomos apskritos skylutės. Viename grūde jų gali būti kelios ar net keliolika.
Suaugę vabalai 2,8—3,5 mm ilgio, platūs, kresni, rudai pilkšvi. Pigidijus, didesnė dalis pilvelio, antsparnių viršūnės, kojos ir dvylikanarės antenos vietomis gelsvai rusvos. Visas kūnas apaugęs gana tankiais pilkšvais plaukeliais, kurie antsparniuose sudaro daug smulkių neryškiais kontūrais dėmelių. Kūno apačia šviesiai pilkšva. Užpakalinių šlaunų užpakalinio krašto apačioje yra stambus ilgas dantelis, o už jo — dar 2 nedideli danteliai. Patelės deda ant pupelių grūdų arba maišų paviršiuje baltus pailgus 0,6—0,7 mm ilgio kiaušinius. Kiaušinio fazė +17,6 CC temperatūroje trunka apie 45 dienas. Storokos, pakumpusios, balzganos, apaugusios ilgais plaukeliais lervos apie 24 dienas vystosi grūdo viduje, kur išgraužia ertmę ir užpildo ją savo ekskrementais. Prieš – virsdamos lėliukėmis, jos išsigraužia iki pat lukšto, kuriame matomas „langelis”, tamsesnis už sveiką grūdo audinį.
Į Lietuvą pupelinis grūdinukas patenka iš Šiaurės Kaukazo su sėklinėmis ar maistui skirtomis pupelėmis. Pas mus šis kenkėjas gali vystytis tik patalpose, nes mėgsta šilumą. Gyvenamosiose patalpose, kur temperatūra aukštesnė kaip +12 °C, jis gali vystytis ištisus metus ir padaryti nemaža žalos.
Apsaugos priemonės. Laikytis profilaktikos reikalavimų, kad kenkėjas nepatektų į sandėlius. Dezinfekuoti sandėlius. Pupeles laikyti vėsiose patalpose ne aukštesnėje kaip +10°C temperatūroje. Maistui skirtas pupeles valandą pakaitinti +60 °C temperatūroje.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top