Mulčiavimas saugo dirvą

Nedirbama dirva labai greitai džiūsta, o jos paviršius ima dumblėti jau po pirmo stipraus lietaus. Šią bėdą sode padės įveikti mulčiaus sluoksnis: jis ne tik saugos dirvos paviršių, bet ir padės sulaikyti drėgmę, susidaryti humusui ir neleis vešėti daugumai piktžolių. Lysvių paviršiaus beveik nebereikės purenti kauptuku. Tai itin palanku daugiamečiams šaknų giliai ne-leidžiantiems augalams, pavyzdžiui, braškėms – nebus pažeistos jų šaknys.


Mulčiuoti reikia ne visur

Naujų pasėlių mulčiuoti nereikėtų, nes mulčiuje gali būti kenkėjų bei dygimą stabdančių medžiagų; ir viena, ir kita gali slopinti augimą. Sraigės mėgsta mulčiaus sluoksnį ir jo saugomos sparčiai veisiasi. Todėl auginant šių įkyrių kenkėjų itin mėgstamas kultūras, pavyzdžiui, gūžinės salotas, mulčiuoti nerekomenduojame – nebent galite visą lysvę apsaugoti specialia tvorele nuo sraigių.

Pjauta žolė

Šviežiai pjauta žolė tinka mulčiuoti visoms kultūroms; ja galima uždengti paruoštas lysves. Iš pradžių žolę truputį padžiovinkite; klokite tik keleto centimetrų storio sluoksnį – užklojus per storai, ji gali suslūgti į tankią masę ir imti pūti. Jei buvo pjauta aukštesnė žolė, visuomet yra tikimybė lysvę užkrėsti nepageidaujamų piktžolių sėklomis. Žolės mulčias yra sparčiai, dėl to per vasarą kai kada jį tenka atnaujinti net du kartus. Kaip ploną mulčiaus sluoksnelį galima palikti ant lysvės ir kai kurias piktžoles, pavyzdžiui, dilgėles, tačiau tik tada, kai jos dar nepradėjusios brandinti sėklų.

Patarimas

Liucernas galima mulčiuoti
Sideralinėms trąšoms skirti augalai, pavyzdžiui, liucernos, turi būti pjaunami anksčiau nei susidaro sėklos. Tokia žalioji masė gali būti kompostuojama; be to, tai puikiausias mulčias. Klojamas ne per storai, jis kuria gerą dirvos mikroklimatą, o irdamas aprūpina augalus reikalingomis maisto medžiagomis.

Žievių mulčias rūgščiai dirvai

Medžių žievė – palyginti rūgšti medžiaga. Paklota storu sluoksniu, toje vietoje ji gali labai sumažinti dirvos pH. Todėl ji geriausiai tinka rūgščią dirvą mėgstantiems miško augalams ar lysvėse įkurdintiems samanų giminaičiams, pavyzdžiui, rododendrams. Rožės taip pat mėgsta žievių mulčią. Kaip ir smulkiose medienos pjuvenose žievėje labai nedaug maisto medžiagų. Todėl reikėtų papildomai patręšti. Geriausiai tiks ilgalaikės organinės trąšos, kuriose gausu azoto.

Šiaudų mulčias tinka ne tik braškėms

Džiovintus javų stiebus galima vadinti mulčiumi – užtvara. Dėl tojais dažniausiai mulčiuojama dirva po aukštaūgėmis daržovėmis bei daugiamečiais žoliniais augalais. Itin mėgstama šiaudus kloti ant braškių lysvių – čia jie saugo gležnas uogas. Šiauduose labai nedaug maisto medžiagų, todėl kartu su jais visuomet reikėtų patręšti ir organinėmis trąšomis.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top