Augalai iš egzotiškų vaisių sėklų

Egzotikos dvelksmas
Gražuolei palmei reikia ypač kruopščiai parinkti vietą interjere. Be to, geriausia būtų, jei kambaryje ji būtų viena — bet koks kitas augalas tik menkina jos eleganciją. Mes esame įpratę matyti egzotinius augalus savo namuose ir įvairiose visuomeninėse patalpose. Ne vieną svetimšalį augalėlį turbūt auginame ir savo namuose.

O kaip dėl egzotinių vaisių auginimo namų sąlygomis?apelsinas-lapai-sakele

Kartais suvalgius kokį tai retesnį vaisių, kauliukus gaila išmesti. Turbūt krebžda mintis galvoje, gal kas išaugtų iš šio kauliuko?

Jei mėgstate eksperimentuoti, iš jų galite išsiauginti įstabių augalų, kurių ne kiekvienas turi savo namuose. Dar vienas privalumas: sėklos iš vaisių yra labai šviežios, o daugeliui tropinių augalų — tai būtina sąlyga, kad jos gerai sudygtų.

Krūmai ir medžiai, subrandinę mūsų taip mėgstamus atvežtinius vaisius, auga tuose pačiuose kraštuose, iš kurių kilę ir mūsų kambariniai augalai, tačiau retas kuris iš jų yra auginamas kaip kambarinis augalas, todėl dažnai nepakanka patirties jų priežiūrai. Iš atogrąžų kraštų yra atvežami, pavyzdžiui: mango, papajos, guavos, mangostanai, ananasai, kokoso bei imbiero vaisiai. Ir jiems augti reikia daug šviesos, drėgmės ir šilumos — ne mažiau kaip 15°C.

Iš tropikų aukštikalnių kilusios Andų avietės (Rubtts glaucus) ir anona (Anona cherimola). Šiems augalams reikia daug šviesos, šilumos vasarą, o rudenį ir žiemą jie mėgsta vėsą.
Vidutinės atogrąžos ir Viduržemio jūros pakrantės — avokados (Persala amerieana), persemono (Dyospyros kaki), finikų, granatų, apelsinų, citrinų, ličio (Litchi chinensis), figų, pasifloros vaisių gimtinė. Iš ten kilę augalai mėgsta vasarą būti lauke, o žiemą — vėsioje, apie 10°C patalpoje.

Kaip ir iš kur gauti sėklų priklauso nuo to, kada ir kokių vaisių atsiranda parduotuvėse. Ištisus metus galima nusipirkti: avokados, cyfomandros (Cyphomandra betaceae), finikų, guavų, kokoso, mango, pasifloros vaisių ir citrusinių.
Ne bet kada įsigysite: ananasų (nuo rugsėjo iki gruodžio), anonos (nuo rugsėjo iki vasario), guavos (nuo kovo iki liepos), granatų (nuo birželio iki gruodžio), Andų aviečių (nuo sausio iki birželio), ličio (nuo sausio iki kovo ir nuo gegužės iki gruodžio), rambutano (nuo sausio iki vasario, nuo birželio iki spalio ir gruodžio mėnesį). Ananasų skroteles arba imbierų šakniastiebius geriausia sodinti pavasarį.

Nepamirškite:
• Žiemą pirktų vaisių sėklos gali būti pašąlusios, tuomet jos nedygs.
• Nedygs ir sužeistos (prapjautos) sėklos.
• Sėklos tų vaisių, kurie skinami pusiau sunokę, — taip pat neprinokusios ir nedaigios. Tokius vaisius atskirsite lygindami jų spalvą su prinokusių vaisių spalva, be to, jų skonis prastesnis, o sėklos dar žalios.

Sėja
Sėti galima tuojau pat išėmus sėklas arba po kelių dienų. Vienų vaisių sėklos nevalgomos, taigi jos šiaip ar taip yra atliekos, o iš kitų vaisių jas išimkite prieš valgydami. Nuplovę sėklas nusausinkite minkštu popieriumi ir dar kelias valandas padžiovinkite ore. Tuomet galima sėti, geriausia — šildomoje daiginimo lysvėje.

Dygimo trukmė
Labai įvairi. Medžių sėklos paprastai dygsta lėčiau negu žolinių augalų, pavyzdžiui, pasifloros. Kai kurios sėklos nedygsta visai, nes jos tuščios. Palmių sėkloms sudygti reikia ištisų mėnesių. Nenuleiskite rankų, jei iš karto nepasiseks, bandykite vėl iš naujo.

Žiedai ir vaisiai
Iš sėklos užauginti egzotiški augalai retas kuris sukrauna žiedus ir subrandina vaisius. Juk daugelis jų savo gimtinėje yra medžiai, todėl gėliapuodžiuose visą laiką lieka jauni, nesubrendę. Nors kartais, sulaukę tam tikro amžiaus, kai kurie augalai, net ir augdami gėliapuodžiuose arba kubiluose, apsipila žiedais. Jei užsimezga vaisiai, paprastai jų skonis gana skiriasi nuo įprasto, nes vaismedžiai dažniausiai būna skiepijami.

Kaip auginti bei prižiūrėti egzotiškus sėjinukus
Fortunella margarita, kinkanas
Kauliukus sėti į šildomą daiginimo lysvę (20-22°C). Iš sėklų išauginti augalai žydės tik po 8 – 10 metų.
Kur laikyti ir kaip prižiūrėti: jaunus augalus šviesioje, vėliau — saulėtoje vietoje, nuo gegužės vidurio — geriausia lauke. Vasarą gausiai laistyti, kas 14 dienų po truputį patręšti. Nuo rugsėjo laistyti mažiau,  įnešti vidun, pastatyti šviesioje, vėsioje (10°C) vietoje. Jaunus augalus kasmet pavasarį persodinti į gėlių žemę su plastiko gurvuoliais.

Carica papaya, papajinis melionmedis (vaisius — papaja)
Sėklas nuplauti ir pasėti. Apiberti plonu žemės sluoksniu. Užmauti polietileno maišelį. Sudygsta po keleto dienų.
Kur laikyti ir kaip prižiūrėti: ištisus metus šiltoje, šviesioje vietoje, drėgname ore. Vandens negailėti, bet ir neperlieti.

Persea americana, amerikinė persėja (vaisius — avokada)
Kauliuką nulupti ir plačiąja apatine puse įkišti į dirvą.
Kur laikyti ir kaip prižiūrėti: ištisus metus šviesioje, vasarą šiltoje, žiemą vėsioje (maždaug 15°C) vietoje.
Žemė turi būti nuolat vidutiniškai drėgna.

Passiflora edulis, pasiflora
Sėklas nuplauti, apdžiovinti, pasėti. Žemėmis užberti nereikia — dygsta tik šviesoje! Daigai pasirodo po 2-4 savaičių.

Carica papaya, papajinis melionmedis (vaisius — papaja)
Sėklas nuplauti ir pasėti. Apiberti plonu žemės sluoksniu. Užmauti polietileno maišelį. Sudygsta po keleto dienų.
Kur laikyti ir kaip prižiūrėti: ištisus metus šiltoje, šviesioje vietoje, drėgname ore. Vandens negailėti, bet ir neperlieti.

Phoenix dactylifera, dofulinis finikas
Finikų kauliukus iš pirktų finikų 2 -3 dienas brankinti šiltame vandenyje. Sėklos sudygsta po 2-6 mėnesių.
Kur laikyti, kaip prižiūrėti: ištisus metus šviesioje, vasarų šiltoje, Žiemą — vėsioje (apie 10°C) vietoje.
Laistyti vidutiniškai, augimo periodu — gausiai.

Zingiber officinale, imbieras
Šakniastiebį su akutėmis, atsuktomis į viršų, padėti plokščiai ant dirvos (sodinti tik į specialų dirvožemį) ir užberti nedideliu žemės sluoksniu. Pastatyti šešėlyje šiltoje vietoje. Pirmasis ūglis pasirodys po 2 mėnesių.
Kur laikyti ir kaip prižiūrėti: nuo pavasario iki rudens šviesioje, šiltoje vietoje. Žemė visą laiką turi būti šiek tiek drėgna. Rudenį leisti nunykti. Šakniastiebis žiemoja gėliapuodyje kambario temperatūroje, o pavasarį vėl išleidžia ūglius.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top