Triušių veisimas

Triušių veisimas

Triušių veisimas nėra sudėtingas, norint turėti produktyvią triušių bandą, reikia ypatingą dėmesį skirti poravimui.

triusiu veisimasVisų pirma pradedant triušių veisimą, patinas ir patelė parenkami tos pačios veislės, bet negiminingi, sveiki, neapsigimę, normalios mitybos, nenutukę, subrendę. Patinas gali būti mėnesiu vyresnis už patelę. Jis savo savybes perduoda keletui palikuonių kartų. Triušiai turi turėti visus veislei būdingus požymius. Kailinių veislių patelės kergiamos 6 – 8 mėnesių, mėsinių – 12 mėn., pūkinių – 10 mėn. amžiaus. Nors triušiai gyvena 10 metų, bet veislei tinka ne senesni kaip 3 metų.

Triušių veisimas. Patinas

Jaunam patinui skiriamos 2 – 3 patelės, vėliau 8 – 10 patelių. Kartais neveislinis patinas daro apgaulingus apvaisinimo judesius ir patelė lieka bergždžia. Todėl po kergimo apžiūrimi patelės lytiniai organai, ar yra ant jų spermos. Per dieną patinas gali apvaisinti 2 pateles: vieną ryte, vieną vakare. Stiprus suaugęs patinas apvaisina ryte ir vakare po 2 pateles. Po to jam leidžiama 2 dienas pailsėti. Patinas turi būti žvalus, greitų judesių, nepiktas. Prieš poravimą iš patino narvo išimama gėralinė, lovelis ir nesuėstos šakelės. Patikrinkite, kad patino nagai nebūtų per ilgi, – jis gali sužeisti patelę. Kergimai įrašomi į patino pasą. Patinas laikomas toliausiai nuo patelių narvų.

Triušių veisimas. Patelė

Geriausia kergti rujojančią patelę. Ji glostoma išsitiesia, atsigula ant grindų. Jos išoriniai lytiniai organai būna paraudę, pabrinkę. Nerujojančioms patelėms pagerinami pašarai: duodama morkų, sudaigintų miežių, avižų, kviečių, gelsvės lapų. Kai patelė nenoriai prisileidžia patiną, po 4 – 5 val. kerkite pakartotinai su tuo pačiu patinu. Jei ir antrą kartą neprisileidžia, reikia pakeisti patiną. Mėsinių veislių patelės kergiamos 11 – 12 mėnesių, kailinių – 6 – 8 mėnesių, pūkinių – 10 mėn., mišrūnų – 10 – 11 mėn. amžiaus. Pirmą kartą kergiamos senesnės, nei minėto amžiaus triušės ima tukti, blogai kergiasi, neapsivaisina, jų palikuonys yra silpni, dažnai serga ar yra negyvybingi. Be to, prireikia daugiau pašarų. Kergiama, kai nėra karšta ar šalta. Žiemą – gerai įdienojus, o vasarą anksti rytą ir vėlai vakare. Geriausia kergti kelias pateles per 2 – 3 dienas, kad jos vienu metu atsivestų triušiukus.

Kergimas

Prieš kergimą iš patino narvo išimama gėralinė, lovelis, nesuėstos šakos, dar apžiūrima, ar nėra išsikišusių vinių, tinklo galų. Pakreikiama švariais, sausais pakratais. Visada patelė įleidžiama pas patiną, nes šis, patekęs į patelės narvą, pirmiau apžiūrinės, išuostinės narvą ir tik po to ims domėtis patele. Triušių augintojas turi stebėti triušius visą kergimo laiką. Tik ne prie narvo, o iš toliau. Patinas, apvaisinęs patelę, suniurkia, cypteli ir nukrinta ant šono ar nugaros. Kiek pailsėjęs jis vėl eina prie patelės. Taip suėjus 2 – 3 kartus patelė daugiau patino neprisileidžia, bėgioja po narvą. Kiek pavaikęs, patinas daugiau ja nesidomi. Patelę reikia perkelti į narvą. Ją labai troškina, todėl pripilkite šviežio, nešalto vandens. Poruojant triušius reikia laikytis tylos, kad arti nebūtų gyvulių, net šuo netarškintų grandine.

Norint įsitikinti, kad triušė apsivaisino, po 4 – 5 dienų ji vėl leidžiama prie patino. Jei triušė jo neprisileidžia, burzgia, trepsi kojomis, laksto po narvą – triušiukų bus. Kartais jaunos triušės, kurios buvo laikomos būryje, atrodo triušingos: neramiai laksto, ruošia lizdą, net pabrinksta pieno liaukos. Bet po 18 dienų šie reiškiniai išnyksta. Todėl prieš kergimą jas reikia išskirstyti ir palaikyti po vieną.

Triušinga patelė

Triušių veisime, didesnę auginimo patirtį turintys 12 – 14 dieną po apvaisinimo gali patelės pilve apčiuopti vaisių užuomazgas arba, paguldę patelę ant nugaros galva į save, prilaikydami ją už kryžmens, – pailgus, elastingus, riešuto didumo lyg karolius eile išsidėsčiusius gemalus. Bet mažiau patyrę, to nedarykite – triušė gali išsimesti. Patelę šerkite kokybiškais, gerais pašarais, jų nekeiskite. Aplinka turi būti rami. Triušingos patelės negalima kilnoti, tempti per mažą landą, gąsdinti, arti narvo laikyti kačių, šunų. Po dviejų savaičių patelė perkeliama į švarų, išdezinfekuotą, naujai pakreigtą, motininį narvą. Jame visą laiką turi būti šviežio vandens. Triušei duodama mažiau stambiųjų pašarų, žolės ir daugiau grūdų.

Kryžminimas

Norint išvesti naujas ar pagerintas veisles, triušiai kryžminami tarpusavyje. Kryžminant Vienos mėlynuosius su flandrais, gaunami tamsesnio kailio, didesnės masės palikuonys. Baltieji milžinai pagerina vietines veisles. Kryžminant flandrus su neveisliniais triušiais, jų gerosios savybės lengvai persiduoda palikuonims. Iš flandrų buvo išvesti ir milžinai. Kryžminant tarpusavyje mišrūnus, gaunamos neblogos veislės.

Dažnam kyla klausimas, ar galima kryžminti triušį su kiškiu. Nors jie atrodo giminingi, bet dėl savo skirtybių neapsivaisina.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top