Papartis Pelėja apskritalapė

Pelėja (Pellaea) apskritalapė

Apskritalapė pelėja (Pellaea rotundifolia) dėl jos apvalių stangrių ir blizgančių lapelių anglų kalboje yra taikliai vadinama “button fern” – sagų papartis. Iš tikrųjų, ši Pelėja apskritalapė rūšis iš pirmo žvilgsnio net nepanaši į papartį — jos lapai neauga vėduoklėmis, ir gyvena ji kitaip negu daugelis jos miško giminaičių: nemėgsta drėgmės, o veša palyginti sausose vietose.

Pelėja apskritalapė Pellaea rotundifolium
Pelėja apskritalapė Pellaea rotundifolium

Jos apie 20 cm ilgio lapai nukarę žemyn, todėl ji labai gražiai atrodo pakabinamuose gėliapuodžiuose.

Kitos kambarinės šios šeimos rūšys daugiau panašios į tolimesnius savo giminaičius, drėgnų miškų paparčius, negu į apskritalapę pelėją. Tai Pellaea viridis iš Pietų Afrikos ir Madagaskaro su pusės metro ilgio lapais, Pelaea falcata iš Pietų Azijos, Australijos bei Naujosios Zelandijos ir Pellaea atropurpurea iš Šiaurės Amerikos — atsparus žiemai uolų papartis 25 cm ilgio raudonai rudais lapais.

Šeima: Sinopteridaceae.

Tėvynė: Naujoji Zelandija, Australija, Norfolko salos, Amerika, Azija, Afrika, Madagaskaras.

Geriausiai auga: šviesioje, bet ne labai saulėtoje, visus metus šiltoje patalpoje. Pellaea rotundifolia ir Pellaea atropurpurea žiemą laikyti 15°C temperatūroje.

Laistymas, tręšimas: Visus metus lieti saikingai, vengti nesusi gėrusio vandens padėkle po gėliapuodžiu. nes kitaip augalas greitai apmiršta. Kovo — rugpjūčio mėnesiais tręšti kas 2 savaites,

Kiti priežiūros ypatumai: Jokiu būdu nepurkštįi Naujai įsigytus ar jaunus augalus kiekvieną pavasarį persodinti į plokščius indus su P arba TKS 1 žeme. (žiūrėti, kad gerai nutekėti; laistymo vanduo).

Dauginimas: Sporomis, kero dalimis.

Kenkėjai, ligos: Kartais puola skydamariai.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top