Meilenis

Meilenis (Hippeastrum)

Gėlė taip pat vadinama Riterio žvaigžde, liaudyje plačiai vartojamas pavadinimas yra amarilius.

Apie Kalėdas galima įsigyti drūtų meilenio svogūnų. Parduodama nesuskaičiuojamai daug veislių, žydinčių sniego baltumo, gelsvai rožiniais, oranžiniais, rožiniais, raudonais žiedais. Būna ir baltų su raudonais pakraščiais, panašių į apkraštuotus baleto sijonėlius, dvispalvių, dryžuotų ir kitokių žiedų.

Hippeastrum-glaucescens-meilenis
foto: João Medeiros, CC BY 2.5, Hippeastrum-glaucescens

Žymiausios veislės — tai olandiški vadinamieji Ludwig meileniai, pavyzdžiui, baltai ir raudonai dryžuota veislė – ‘Fantastica’, tamsiai rožinė – ‘Dutch bele’ (“Olandų gražuolė’), ugninė – ‘Ludwig’s Goliath’ (‘Galijotas’) arba ryškiai raudona – ‘Fairyland’ (‘Stebuklų šalis’).

Itin didelę paklausų turi baltos veislės: ‘Maria Goretti’, ‘Ludvig’s Dazzler’ (‘Spindesys’), „Picotee“ (‘Dantytoji’) ir ‘Early White’ (‘Ankstyva baltoji’).

Visados populiari rožinė arba balta, švelniai kvepianti ‘Apple Blossom’ (‘Obelų žydėjimas’).

Gėlininkystės firmos, auginančios gėlių svogūnėlius, visuomet turi kuo įvairiausių ir puikiausių veislių. Jei kam per ilgu laukti, kol svogūnas sužaliuos, pastaruoju metu yra vadinamųjų Pre-Pot meilenių (preparuotų svogūnėlių), kurie pražysta per 5-6 savaites.

Žydėjimo laikas: Nuo sausio iki balandžio.

Šeima: Amaryllidaceae, amariliniai.

Tėvynė: Amerikos atogrąžos bei vidutinės atogrąžos. Prekiaujama tik kultūrinėmis veislėmis.

Geriausiai auga: Ką tik pirktus arba peržiemojusius svogūnus pasodinti į nemažą gėliapuodį (tinka T arba gėlių žemė). Sodinti taip, kad pusė svogūno kyšotų virš žemės.

Laistymas, tręšimas: Iš pradžių beveik nelaistyti. Kai pasirodo ūglis, laistyti gausiau. Paprastai, prieš išdygstant lapams, pasirodo žiedynkotis, bet gali būti ir atvirkščiai. Žiedams nuvytus, žiedynkotį nupjauti, augalą gausiai laistyti ir iki rugpjūčio, kas savaitę tręšti. Lapai turi suvešėti, kad svogūnas sukauptų naujų jėgų. Nuo rugpjūčio mėnesio laistyti vis mažiau ir leisti lapams nudžiūti.

Kiti priežiūros ypatumai: Jei gerai prižiūrime, gėlė išaugina daug lapų vasaros metu ir žiemą sukrauna gausius žiedus. Vienas žiedynstiebis paprastai yra su keturiais lapais. Rugsėjį meileniui reikia leisti ilsėtis. Augalo beveik nebereikia laistyti, iki nepasirodo žiedynstiebis ir nauji lapai. Tada galime persodinti į kitą žemę. Lapkričio mėn. žiedynstiebiai sparčiai auga į aukštį. Norint, kad gėlės stiebas neišlinktų, laikas nuo laiko pasukiokite vazoną, kad augalas iš visų pusių gautų saulės šviesos. Jau galima pradėti laistyti, tačiau  vandens nepurkškite ant pačios gėlės. Minkšta kempinėle nuvalykite nuo lapų dulkes. Gėlė yra labiau pakanti sausrai nei drėgmės pertekliui. Pražydus gausiai laistome drungnu vandeniu, tręšiame ir laikome šviesioje vietoje. Kai žiedai nuvysta, žiedyną nupjaukite. Tačiau amarilių ir toliau laistykite ir tręškite, tai leis svogūnui sukaupti maistingų medžiagų ir jėgų naujam žydėjimui.

Dauginimas: Svogūnais – nuo motininio augalo atskirti ne mažesnius kaip obuolio dydžio svogūnus. Galima dauginti auginiais iš svogūnų lukštų arba sėjinukais, bet šie būdai labai sudėtingi.

Kenkėjai, ligos: Deguliai (meileniams būdinga grybelinė liga) dažniausiai plinta, kai augalas laikomas per šaltai ir per drėgnai. Jei grybelis dar ne itin giliai įsigraužė į audinius, pakenktas vietas galima išpjauti ir apibarstyti medžio anglies milteliais. Kartais šitaip pasiseka svogūną išgelbėti.

Pastaba: Lygiai taip pat prižiūrimas ir Hippeastrelia bei Sprekelia mišrūnas. Jo žiedai smulkesni, be to, ir pats augalas išauga žemesnis.

Atsargiai: Meileniai turi nuodingų medžiagų.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top