Kamelija

Kamelija (Camellia) – pagrindinis klausimas

” – Ar jai nubyrės pumpurai, ar ne?” – kankinasi bemaž visi, kurie augina kamelijas ir jau sulaukė sukrautų pumpurų. Mat apie kamelijas daug kalbama, neva jos dėl menkiausios priežiūros klaidos tučtuojau metančios pumpurus.

Camellia sasanqua - baltas žiedas
Camellia sasanqua – baltas žiedas

Tai ne visai taip.

Jei pasirūpinsime, kad oras ten, kur jos auga, būtų labai drėgnas ir vėsus, nestatysime šių gėlių arti radiatorių, neleisime joms kęsti staigių temperatūros svyravimų ir nelaistysime kalkingu vandeniu, kasmet šios puikios gėlės pražys nuostabiais žiedais.

Tad atsakyta į klausimą – kodėl kamelija meta lapus, žiedus ir pumpurus. Taip pat tai atsako į dar vieną klausimą – kodėl nežydi kamelija.

Trumpai apie kameliją

Mėgėjai gali rinktis bet kurią iš 10 000 veislių.

Žiedai būna ir skaisčiai balti, ir kuo įvairiausių rausvų bei gelsvai rožinės spalvos atspalvių, švelniai raudoni, purpuriniai, ir net margi.

Be to, jie skiriasi dydžiu, pilnumu ir kuo įmantriausiais paraukimais — pernelyg sudėtinga būtų juos visus išvardinti ir aprašyti. Beje, sodininkystės įmonės dažnai pateikia nuo seno išbandytą japoninės kamelijos ‘Chandleri Elegans’ veislę.

Gėlės Kamelija pavadinimo kilmė

Augalas buvo pavadinta jėzuitų kunigo ir botaniko Georgo Kamelio (1661-1706), gyvenusio Filipinuose, vardu. Kamelis buvo vienas iš pirmųjų vakariečių, tyrinėjusių Filipinų florą. Šiam mokslininkui yra priskiriamas kelių naujų augalų rūšių, įskaitant kamelijas, atradimas ir aprašymas. Tačiau tai neįvyko iš karto.

XVIII amžiuje švedų botanikas Linėjus (Linnaeus), sukūrė modernią augalų pavadinimų ir klasifikavimo sistemą. Talpindamas augalus į katalogus, mokslininkas nusprendė pavadinti kameliją Kamelio vardu, įvertindamas jo indėlį į botaniką. Linėjus pavadino kameliją „Camellia japonica“, nes tuo metu tikėjo, kad augalas yra kilęs iš Japonijos (iš tikrųjų kamelijos gimtinė yra Kinija).

Taigi, kamelijos gėlės pavadinimas yra duoklė botanikui Georgui Kameliui, kuris pirmą kartą ištyrė ir aprašė augalą, o vėliau Linnaeus pavadino gėlę jo garbei.

Apie augalą

Žydėjimo laikas: Nuo spalio iki kovo.

Šeima: Theaceae, arbatmediniai.

Tėvynė: Rytų Azija.

Kamelijos auginimas ir priežiūra

Geriausiai auga: Gerai vėdinamoje, vėsioje ir šviesioje patalpoje be tiesioginės saulės. Žiemoti mėgsta 6 – 8°C temperatūroje, jei įmanoma ne aukštesnėje kaip 12° C. Pumpurams susikrauti būtina aukšta temperatūra (geriausia 20 – 25C), bet kad pumpurai subręstų, 15°C temperatūros viršyti nepatartina, antraip jie nukris. Nuo gegužės išnešti į lauką ir pastatyti paunksnėje.

Laistymas, tręšimas: Šiukštu nevartoti kalkingo vandens. Šaknų gniužulas turi būti nuolat tolygiai drėgnas. Nuo tada, kai ima leisti metūgius, iki liepos pabaigos tręšti azalijų trąšomis. Paskui laistyti mažiau — taip geriau krausis pumpurai.

Kiti priežiūros ypatumai: Žiemą lapus ir pumpurus kasdien apipurkšti, tačiau jokiu būdu nepurkšti išsiskleidusių žiedų —jie nuo to ruduoja. Persodinama visada po žydėjimo, vėliausiai iki liepos pabaigos.

Dauginimas: Viršūnių be pumpurų auginiais rugpjūčio mėnesį. Žalsvi ūgliai — geriausia medžiaga. Šaknijasi maždaug po 8 savaičių.

Kenkėjai, ligos: Puola amarai, raudonosios erkės. Be to, augalas meta lapus, jei per šiltai žiemojo arba dėl neteisingos priežiūros vasarą. Dėl per aukštos temperatūras arba sukiojant jau sukrovusį pumpurus augalą, dėl per sausos žemės, drėgmės pertekliaus arba per kieto vandens krenta pumpurai.

Kaip kambarinė kamelija dažniausiai auginama camellia japonica (japoninė kamelija) ir camellia sasanqua (kvapioji kamelija).

Japoninė kamelija – populiariausia kamelijų rūšis

Populiariausia kamelijų rūšis yra Camellia japonica. Tai žydintis krūmas, kilęs iš Japonijos ir plačiai auginamas dėl įspūdingų savo žiedų. Kamelija japonica Japonijoje buvo auginama jau šimtus metų ir buvo išvesta šimtai skirtingų veislių su įvairiomis žiedų spalvomis, formomis ir dydžiais.

kamelija japonine - geles-ziedas
Japoninė kamelija – Camellia japonica

Krūmas kamelija yra lėtai augantis visžalis augalas, galintis pasiekti iki 2.5-5 metrų aukščio. Jo tamsiai žali lapai yra blizgūs ir odiški, o žiedų spalva svyruoja nuo grynai baltos iki rožinės, raudonos ir net violetinės spalvos. Gėlės turi savitą formą su žiedlapių sluoksniais, kurie sudaro puodelio ar dubenėlio formą, ir paprastai žydi nuo žiemos pabaigos iki ankstyvo pavasario.

Kamelija japonika dažnai yra naudojamas gėlių kompozicijoms kurti. Tai yra populiari gėlė, be kurios dažnai neapsieina vestuvės ar kitos ypatingos progos. Be to, iš Camellia japonica lapų kai kuriose pasaulio vietose yra gaminama arbata, nors kamelija japoninė nėra taip dažnai naudojama arbatai gaminti, kaip jos artimas giminaitis Camellia sinensis.

Kamelija lauke

Kamelijos gali augti lauke 7-10 augalų klimato zonose, kai kurios išvestos rūšys gali augti 6 klimatinėje zonoje. Lietuvos klimatinės sąlygos atitinka 4,5,6 klimatines zonas. 6 zona atitinka Lietuvos pajūrį ir tęsiasi maždaug iki Šilalės, Šiaulių rajonų. Tad šiose Lietuvos vietose galima būtų auginti atspariausias šalčiui kamelijas. Camellia oleifera ir Camellia sasanqua, gali toleruoti net žemesnę temperatūrą ir gali būti sodinamos ir žemesnėse atsparumo zonose. Turbūt tai būtų iššūkis sodininkams profesionalams.

Camellia sasanqua sode
Camellia sasanqua sode

Kamelijos sode geriausiai augtų daliniame pavėsyje, nes tiesioginiai saulės spinduliai gali nudeginti jų lapus ir žiedus.

Kamelijas galima sodinti žemėje arba konteineriuose. Reikia reguliariai laistyti, kad dirvožemis būtų nuolat drėgnas. Tačiau jos nemėgsta, kad žemė būtų primirkusi, todėl svarbu pasirūpinti, kad dirvožemis būtų gerai drenuojamas. Kamelijas taip pat naudinga reguliariai tręšti subalansuotomis trąšomis. Tręšiama ankstyvą pavasarį ir vasaros viduryje.

Siekiant apsaugoti kamelijas nuo šalčio, rekomenduojama aplink šaknis užpilti storą mulčio sluoksnį. Taip pat galite uždengti augalus audeklu, jei žinote, kad artėja stiprus atšalimas. Be to, svarbu vengti kamelijų genėjimo rudenį, nes tai gali paskatinti naują augimą, kuris gali būti jautresnis šalčiui. Jauni augalai yra neatsparūs šalčiui.

Kitose Lietuvos zonose kamelija gali augti patalpos viduje, pavasarį išnešant į lauką, ir rudeniop, orams atšalus, reiktų įnešti gėlę į vidų.

Įdomūs faktai apie kameliją

Kamelija yra žydintis augalas, priklausantis Theaceae šeimai, kuriai taip pat priklauso arbatos augalai.

Augalas Kamelija yra kilęs iš Kinijos, Japonijos ir Pietryčių Azijos, tačiau dabar auginamas visame pasaulyje.

Kamelija yra valstybinė gėlė Alabamos valstijoje (JAV), taip pat tai oficiali gėlė Gyeongsangnam-do mieste, Pietų Korėjoje.

Gėlė Kamelija yra susijusi su meile ir susižavėjimu. Kai kuriose kultūrose jis taip pat laikomas tobulumo ir grožio simboliu.

Aliejus, išgaunamas iš kamelijos augalo sėklų, yra naudojamas kosmetikoje ir odos priežiūros produktuose, nes turi drėkinančių ir senėjimą stabdančių savybių.

Camellia sinensis yra kamelijos augalų rūšis, naudojama arbatai gaminti. Šio augalo lapai džiovinami ir naudojami juodai, žaliai ir baltajai arbatai ruošti.

Tradicinėje kinų medicinoje kamelijos žiedai ir lapai yra naudojami įvairiems negalavimams gydyti, įskaitant galvos skausmą, astmą, širdies ir kraujagyslių ligas.

Dalinkitės!

1 thought on “Kamelija”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top