Kalceoliarija

Kalceoliarija (Calceolaria)

Calceolaria – Kalceoliarinių (Calceolariaceae) šeimos žydinčių augalų gentis. Kalceoliarijos yra vienmetės arba daugiametės žolės, krūmai ar vijokliniai augalai. Šie augalai yra žinomi dėl savo efektingų, spalvingų žiedų, kurie paprastai būna geltonos, oranžinės, raudonos ir violetinės spalvos. Žiedai yra nedideli, vamzdelio arba šaukšto formos ir viršutinis žiedlapis su gaubtu. Kalceoliarijos natūraliomis sąlygomis paprastai auga drėgnose, vėsiose vietovėse – kalnų šlaituose ir padebesių miškuose.

Kalceoliarija yra populiarus sodo augalas ar kambarinė gėlė, auginamas viduje ar lauke priklausomai nuo aplinkos temperatūros. Dauguma kalceoliarijos kultūrinių veislių yra maži, kompaktiški augalai. Jie gali siekti maždaug 15 – 20 cm aukščio ir pločio.

Kalceoliarija gėlė

Calceolus lotyniškai reiškia mažą kurpaitę. Yra daugiau nei 300 įvairių šio augalo rūšių, ir visos išvestinės veislės turi panašų, lyg plati kurpaitė išpūstą apatinį vainiklapį — vienspalvį, dvispalvį arba dėmėtą, ryškiai geltonos, raudonos arba oranžinės spalvos.

Žydėjimo laikas: Nuo sausio iki gegužės.

Šeima: Anksčiau buvo Bervidiniai (Scrophulariaceae), dabar atskirta į Kalceoliariniai (Calceolariaceae).

Tėvynė: Pietų Amerika. Prekiaujama tik kultūrinėmis veislėmis.

Geriausiai auga: Labai šviesioje, bet ne visai saulėtoje, kuo vėsesnėje (15-20°C) ir gerai vėdinamoje vietoje. Labiausiai tinka langai į šiaurę. Kalceoliarijos gali tapti mielomis kambarinėmis gėlėmis, ypač jei turi galimybę augti šalia lango, kur jas gali pasiekti netiesioginiai saulės spinduliai.

Priklausomai nuo klimato, gali būti auginami kaip vienmečiai arba daugiamečiai augalai. Gėles reikia saugoti nuo karštų ir sausų sąlygų.

Laistymas, tręšimas: Laistyti gausiai, bet vandens perteklių po pusvalandžio iš padėklo išpilti. Gėlė reikalingas gerai drenuojantis dirvožemis, nes ji netoleruoja stovinčio vandens. Kalceoliarijas taip pat naudinga reguliariai tręšti (galima kas savaitę), naudojant subalansuotas skystas trąšas.

Dauginimas: Vasarą sėklomis. Daiginimo temperatūra 18°C. Žemėmis neapiberti. Rudenį ir žiemą daigeliams reikia papildomo apšvietimo.

Kenkėjai, ligos: Dėl per šilto ir tvankaus oro puola baltasparniai ir amarai.

Kalceoliarijos rūšys: Calceolaria crenatiflora, taip pat žinomas kaip Calceolaria crenatiflora hirsuta, yra daugiametis augalas, kilęs iš Čilės. Gėlė yra su plaukuotais, tamsiai žaliais lapais ir išaugina mažų, geltonų arba oranžinių šlepetės formos žiedų grupes.

Calceolaria integrifolia, taip pat žinoma kaip Calceolaria integrifolia var. integrifolia, yra daugiametis žolinis augalas, kilęs iš Pietų Amerikos. Gėlė turi lygius, tamsiai žalius lapus ir mažus, geltonos arba oranžinės spalvos žiedus. Dažniau auginama balkonuose ir soduose.

Calceolaria arvensis, taip pat žinoma kaip lauko kalceoliarija ar lauko moters piniginė, yra vienmetis augalas. Gėlė pasižymi plaukuotais, šviesiai žaliais lapais ir mažais, geltonais arba oranžiniais žiedais.

Jei turite vėsų šiltnamį – alpinariumą, galite auginti net ir labai retą Calceolaria danvinii.

Kalceoliarijos geles ziedai

Vienas įdomus faktas apie kalceoliarijas yra tai, kad gamtoje jas apdulkina kolibriai. Ryškios žiedų spalvos ir žiedų forma,, vilioja kolibrius. Paukštukas pasiekia nektarą, įkišęs savo ilgą ir ploną snapelį į šlepetės ar kurpaitės formos žiedą, pasiekdamas patį žiedo pagrindą.

Kalceoliarijos taip pat žinomos dėl savo gydomųjų savybių. Kai kurių rūšių lapai ir šaknys yra naudojami tradicinėje medicinoje, gydant įvairius negalavimus, įskaitant odos ligas, kvėpavimo sutrikimus ir virškinimo problemas.

Kalceoliarija yra gana mažai priežiūros reikalaujantis augalas, kuris gali puikiai papildyti Jūsų namų augalų kolekciją.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top