Galenis (Abutilon)

Galenis taip pat yra žinomas pavadinimais kininiškas žibintas, indiška dedešva arba žydintis klevas. Galenis Abutilon yra kilęs iš tropinių ir subtropinių Pietų Amerikos, Afrikos ir Azijos regionų. Pavadinimas „Abutilon“ yra kilęs iš arabiško žodžio „Abu Tilun“, reiškiančio „šilko tėvas“, nes ant augalo sėklų ankščių yra į šilką panašūs plaukeliai. Dar vienas pavadinimo kilmės variantas yra iš graikų kalbos: ”a” – ”ne”, ”bous” – ”karvė” ir ”tilos” – ”viduriavimas”. Šis augalas buvo naudojamas nuo viduriavimo gydyti galvijus.

Galenis Abutilon megapotamicum
Galenis Abutilon megapotamicum

Apie augalą

Galeniai gali užaugti iki 2.5 m. aukščio, tačiau dauguma veislių siekia maždaug 0.70 – 1.50 m. aukščio.

Lapai dideli, širdies formos.

Žiedai yra varpelio formos; raudonos, oranžinės, geltonos, rožinės ir baltos spalvų.

Tai yra populiarūs kambariniai žydintys augalai, nes juos yra gana paprasta prižiūrėti.

Galeniai yra populiarūs dėl jų gebėjimo pritraukti į sodą drugelius, paukštelius, tačiau kaip sodo augalai auga šiltesnio klimato sąlygomis. Kai kurios rūšys gali augti iki -5C, bet daugeliui reikia šiltesnių oro sąlygų. Lietuvoje gali būti auginamas kaip kambarinė gėlė.

Parduodami augalai — mišrūnai, atsiradę sukryžminus įvairias rūšis, taip pat ir Abutilon megapotamicum su Abutilon pietum. Tai krūmas žaliais arba žalsvais auksiškai dėmėtais lapais.

Žydėjimo laikas: ištisus metus.

Šeima: Malvaceae, dedešviniai.

Tėvynė: Pietų ir Vidurio Amerika.

Abutilon theophrasti
Abutilon theophrasti

Auginimas ir priežiūra

Geriausiai auga: Vasarą lauke, šviesioje ar pusiau ūksmingoje vietoje, nuo rugsėjo — vėsioje (12 -14°C) patalpoje.

Apšvietimas: mėgsta ryškią, netiesioginę saulės šviesą.

Žemė: mėgsta gerai nusausintą dirvą. Gali būti auginami konteineriuose arba sodinami tiesiai į žemę.

Laistymas, tręšimas: Nuo kovo iki rugpjūčio lieti gausiai, tręšti dukart per savaitę. Nuo rugsėjo iki vasario laistyti tiek, kad neišdžiūtų gniužulas.

Kiti priežiūros ypatumai: Pavasarį nugenėti apie du trečdalius ūglių ilgio ir persodinti į T žemę.

Dauginimas: gali būti dauginami sėklomis arba stiebo auginiais. Norėdami dauginti stiebo auginiais, paimkite 10 – 15 cm. auginį iš motininio augalo, nuimkite lapus nuo apatinės stiebo pusės ir pasodinkite į gerai nusausinamą vazoninės žemės mišinį. Kruopščiai laistykite auginį ir laikykite dirvą drėgną, kol augalas įsišaknys. Dauginkite žoliniais auginiais pavasarį arba pusiau sumedėjusiais — rugpjūčio mėnesį.

Atsparumas kenkėjams ir ligoms: paprastai yra atsparūs kenkėjams, tačiau gali būti jautrūs voratinklinėms erkėms ir baltasparniams. Reguliariai apžiūrint augalą ir naudojant insekticidinį muilą ar nimbamedžio (Neem) aliejų, galima suvaldyti šiuos kenkėjus.

Galenis liaudies medicinoje

Augalo lapai naudojami kosuliui, bronchitui ir kitoms kvėpavimo takų ligoms gydyti. Lapuose yra gleivių, kurios yra lipni medžiaga, kuri gali padėti nuraminti sudirgusias kvėpavimo takų gleivines.

Šaknys naudojamos uždegimui, ypač sąnariuose, gydyti. Šaknyje yra junginių, kurie turi priešuždegiminių savybių ir gali padėti sumažinti skausmą bei patinimą.

Žiedai naudojami žaizdoms ir kitoms odos ligoms gydyti. Gėlėse yra junginių, turinčių antiseptinių ir antibakterinių savybių, kurios gali padėti išvengti infekcijų ir skatinti gijimą.

Be šių tradicinių naudojimo būdų, šiuolaikiniai tyrimai taip pat ištyrė galimą Galenio (Abutilon) augalo naudą vaistams gaminti. Kai kurie tyrimai parodė, kad augalų ekstraktai gali padėti sumažinti cukraus kiekį kraujyje ir gali būti naudingi diabeto gydymui.

Dėl savo spalvingų žiedų, nedidelių priežiūros reikalavimų ir gydomųjų savybių gėlė galenis yra populiarus pasirinkimas tiek patyrusiems, tiek pradedantiesiems gėlininkams.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top