Aukštoji aspidistra

Aukštoji aspidistra (Aspidistra elatior)

Anglijoje aspidistra labai taikliai vadinama “ketaus” gėle, mat ji tikrai tvirta visais atžvilgiais ir gali augti net menkai apšviestose patalpose — laiptinėse, prieškambariuose arba įstaigose.

Kilusi iš vėsių, tankių Japonijos kalnų miškų, užauga iki metro aukščio, plečiasi į šonus augančiais šakniastiebiais. Visžaliai lapai būna odiški, tamsiai žali, apie 70- 80 cm ilgio ir 10 cm pločio. Susisukę tūtelėmis jie išauga tiesiog iš šakniastiebio.

Aspidistra elatior
foto: rrei320, CC BY 2.0, Aspidistra elatior

‘Variegata’ veislės lapai geltonai arba baltai dryžuoti. Neišvaizdūs pilkšvai violetiniai, varpelio formos, iš šešių apyžiedžio lapelių žiedai išauga iš šakniastiebio ir guli ant žemės.

Šeima: Liliaceae, lelijiniai.

Tėvynė: Kinija, Japonija.

Geriausiai auga: Šviesioje ar pusiau ūksmingoje, tik ne saulėtoje vietoje. Itin mėgsta ne per šilčiausias ir gerai vėdinamas, bet ne vėsesnes kaip 10°C patalpas, tačiau pakenčia ir šiltesnę temperatūrą bei sausą kambario orą. Margalapėms veislėms reikia daugiau šviesos ir šilumos. Beje, vasarą aspidistra mėgsta augti lauke. Auga greitai.

Laistymas, tręšimas: Žemė privalo būti vidutinio drėgnumo, žiemą beveik sausa, ypač vengti padėkle užsilikusio vandens. Vasarą laistoma gausiai.

Nuo kovo iki rugpjūčio tręšti kas dvi savaites.

Kiti priežiūros ypatumai: Persodinama retai, kartą per dviejus trejus metus. Labai išsiplėtus šaknims, pavasarį persodinti į T arba TKS 2 žemę arba į lapinės, velėnos ir perpuvusios mėšlinės žemės mišinį (1:2:1).

Dauginimas: Šakniastiebio dalimis (geriausiai — persodinant) kovo — balandžio mėnesį.

Dauginama, dalijant kerelį. Išėmus iš vazono kerą, lengvai nukrečiama žemė. Dalijama peiliu. Kekviena atskirta dalis turi būti su šaknimis. Pažeistos šaknys apibarstomos trinta medžio anglimi. Kerelis sodinamas 2-3 cm gyliu.

Galima dauginti ir lapais. Gėlės lapai nuskinami taip, kad išliktų plačioji dalis nepažeista. Truputį apdžiovinus, dedamas į stiklainį su vandeniu. Stiklainio viršus aptepamas plastilinu, kad nepatektų oro. Po kurio laiko iš lapkočio pamato prasikala šaknys.

Kenkėjai, ligos: Dėl padėkle užsilikusio vandens arba jei blogai sutvarkytas gėliapuodžio dirvos drenažas, ima pūti šaknys, ryškioje saulės šviesoje nudega lapai. Kai augalas žiemą laikomas per šiltai, puola skydamariai bei voratinklinės erkės.

Patarimai: Margalapės veislės ‘ Variegata’ geriau nelepinti trąšomis — per gerai maitinamų augalų lapai pažaliuoja.

Aspidistros formos margais lapais geriau auga šviesiuose kambariuose. Tamsesnėje vietoje išauga ne tokie dekoratyvus lapai.

Tinka interjerams puošti, galima komponuoti su paparčiais ir kitais smulkialapiais augalais.

Dalinkitės!

1 thought on “Aukštoji aspidistra”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top