Moniliozė

Moniliozė arba rudasis vaisių puvinys Lietuvoje labai dažni, todėl padaro daug žalos. Moniliozė – augalų liga, kurią sukelia monilijiečių (Moniales) eilės grybai. Labiausiai pažeidžiamos obelys, kriaušės, svarainiai, slyvos, vyšnios, abrikosai. Grybu apkrėsti vaisiai sode pradeda pūti ir laikomi sandeliuose.
Pirmieji moniliozės ligos požymiai – nedidelė, apskrita dėmė, kuri greitai plinta ir apima ne tik vaisiaus paviršių, bet ir vidinę dalį. Pūvančio vaisiaus paviršiuje susidaro pilkšvai gelsvos, dulkingos, koncentruškais ratais išsidėščiusios karputės – stromos. Ant stromų moniliozėsusiformuoja bespalvės arba citrinos spalvos grandinėlėmis sukibusios sporos – konidijos, kuriomis užkratas greitai plinta. Supuvę vaisiai virsta mumijomis.
Kad moniliozė neplist, reikia pjaustyti ir deginti nudžiūvusias šakutes bei vaisių mumijas. Atsiradusias po žiemos žaizdas, iš kurių teka lipai, išvalyti, dezinfekuoti, aptepti sodo tepalu.

Profilaktika nuo moniliozės

Kiekviename sode reikėtų rudenį, pradėjus kristi lapams, visus vaismedžius nupurkšti 5 proc. karbamido tirpalu. Jei purškiama lapams nukritus, naudojamas 7 proc. tirpalas, kuriu sudrėkinama ne tik medžiai, bet ir nukritę lapai.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top