Morkų auginimas

Sklypelio paruošimas

Morkoms reikia derlingo dirvožemio. Didelis derlius gaunamas morkas auginant lengvose ir vidutinėse priemolingose, taip pat sukultūrintose neutraliose dirvose, kur nėra piktžolių ir geras drenažas. Šviežiu mėšlu dirva morkoms netręšiama. Geriausiai morkoms tinka sklypeliai po bulvių, pomidorų, kopūstų, žaliųjų ir ankštinių kultūrų.
Lysvė morkoms paruošiama rudenį, sukasama visu kastuvo gyliu ir paliekama iki pavasario. Jei dirva rūgšti, prieš sukasant lysvę į 1 m2 beriama 1 stiklinė šviežiai gesintų kalkių, dolomitmilčių arba kreidos.

Pavasarį atsižvelgiant į dirvos struktūrą ir derlingumą, tręšiama organinėmis ir mineralinėmis trąšomis.

morkos sudygusios

Durpiniai dirvožemiai. Jiems pagerinti reikia pusės kibiro stambiagrūdžio upės smėlio, 3-5 kg perpuvusio mėšlo, 1 kibiro velėninės žemės (priemolingos arba molingos). Mineralinės trąšos: 1 šaukštelis karbamido arba natrio salietros, po 1 šaukštelį susmulkinto superfosfato miltelių ir kalio sulfato arba kalio druskos.

Molingi ir jauriniai dirvožemiai. Jiems pagerinti reikia po 1-2 kibirus stambiagrūdžio upės smėlio ir durpių, 1 kibiro perpuvusio mėšlo, pusės kibiro (3-5 kg) senų pjuvenų; 1 šaukšto susmulkinto superfosfato ir 2 šaukštų nitrofoskos. Jeigu rudenį nebuvo tręšiama kalkinėmis trąšomis, tai pavasarį būtina kalkinti dolomitmilčiais arba kreida: 2-3 šaukštai į 1 m2.

Lengvi priemolingi dirvožemiai (susideda iš molio ir smėlio) tręšiami, kaip ir priemolingi dirvožemiai, tik nereikia berti smėlio.

Smėlingi dirvožemiai – reikia 2 kibirų velėninės žemės ir 1 kibiro perpuvusio mėšlo. Mineralinių trąšų reikia tiek pat, kiek ir priemolin-gai dirvai, bet granuliuotos trąšos nesmulkinamos.

Derlingi juodžemiai – beriama pusė kibiro smulkių senų arba šviežių pjuvenų ir 1 kibiras smėlio bei 2 šaukštai susmulkinto superfosfato miltelių.

Perpuvusį mėšlą galima pakeisti kompostu, jeigu jame nėra piktžolių sėklų.
Medžio pjuvenos prieš 3-4 dienas paruošiamos.
Neparuoštas pjuvenas galima berti į lysvę tik rudenį. Pavasarį pjuvenos sumaišomos su azotinėmis trąšomis, nes morkų lapeliai bus blyškūs.

Į lysvę subėrus visas trąšas ir priedus, žemė sukasama 25-30 cm gyliu, nes daugumos morkų veislių šakniavaisiai yra ilgi. Lysvės paviršius išlyginamas, suspaudžiamas ir palaistomas po 2 l/m2 tokiu skiediniu: 10-yje l šilto vandens ištirpinamas 1 šaukštas vario sulfato ir 1 stiklinė tirštų srutų.
Lysvė paruošiama prieš 2-3 dienas iki sėjos. Kad neišgaruotų drėgmė ir lysvė būtų pakankamai šilta, ji uždengiama plėvele.

Naujai sukastoje žemėje (pūdyme) būtina išrinkti augalų šaknis – ypač varpučio, sprakšių ir karkvabalių lervas. Pirmais metais morkų derlius tokioje lysvėje bus gausus ir nepatręšus.

Morkos – šviesiamėgis augalas, todėl auginant pavėsyje jų šakniavaisiai būna labai trumpi (iki 3-5 cm), o derlius sumažėja 2-3 kartus. Drėgmės perteklius skatina morkų šaknų ligas. Todėl tose vietose, kur gruntiniai vandenys yra negiliai, lysvės morkoms turi būti 30-35 cm aukščio.
Supuolusiuose, blogai įdirbtuose dirvožemiuose morkų šakniavaisiai būna netaisyklingos formos, išsišakoję, derlius ir kokybė prasta. Todėl morkos turi būti sėjamos į purius, geros struktūros, derlingus, giliai sukastus dirvožemius.

Sėklų paruošimas sėjai

Morkų sėklose yra eterinių aliejų, kurie trukdo į sėklas prasiskverbti drėgmei ir sulaiko dygimą. Todėl morkų sėklos kelis kartus nuplaunamos šiltu vandeniu, po to laikomos drėgnai, kol išbrinksta, nes nemirkytos sėklos sudygsta tik po 15-20 dienų.
Kad sėklos greičiau sudygtų yra keli jų paruošimo sėjai būdai.

Pirmas būdas. Sausos sėklos supilamos į audinio maišelį ir likus 10-12 dienų iki sėjos užkasamos į drėgną, šaltą žemę – 20-25 cm gylyje. Sėjos dieną sėklos išimamos, išdėstomos ant sauso audinio, 20-25 min. padžiovinamos, kad neliptų prie pirštų, ir pasėjamos. Sėklos būna išbrinkusios, didelės, jas lengva sėti, o sudygsta 4-5 dieną.

Antras būdas – sėklų barbotavimas. Imamas didelis indas su šiltu vandeniu (25 °C), suberiamos sausos sėklos, po to leidžiamas oras arba deguonis, sudarant palankias aeracijos sąlygas. Procesas vyksta 1 parą. Po to sėklos išimamos, suberiamos į audinio maišelį ir laikomos 3-5 dienas vidurinėje šaldytuvo lentynėlėje. Prieš sėją sėklos padžiovinamos iki birumo. Barbotavimas pagreitina sėklų dygimą.

Trečias būdas. Sėklų dražavimas – jų padengimas maitinamąja plėvele. Sis metodas palengvina sėją. Dražavimas namų sąlygomis atliekamas likus 3-5 dienoms iki sėjos: reikia 1 stiklinės skystų srutų ir dirvožemio – trąšų mišinio, kuriam paruošti imama po 1 stiklinę durpių miltų ir perpuvusio mėšlo.
1-2 šaukšteliai sausų morkų sėklų suberiamą į 1 l talpos stiklainį, įdedama 1-2 šaukštai maitinamojo mišinio ir 1 šaukštas srutų. Stiklainis uždengiamas plėvele ir mišinys plakamas (1-2 min.)
Maitinamojo mišinio ir srutų dedama dar 2 kartus ir stiklainis vėl sukratomas. Kai sėklos pasidengia plėvele, jos iškrečiamos ant popieriaus ir padžiovinamos.

Ketvirtas būdas – sėklų mirkymas maitinamajame tirpale.
Pirmas tirpalas: 1 l šilto (30 °C) vandens ištirpinama 1/3 šaukštelio boro rūgšties, 0,5 šaukštelio nitrofoskos arba nitroamofoskos. Antras tirpalas: 1 l šilto (30 °C) vandens ištirpinama kalio permanganato, kad tirpalas būtų raudonos spalvos ir 1/2 tabletės mikroelementų arba pusė šaukštelio sudėtinių trąšų. Trečias tirpalas: 1 l šilto vandens ir 1 šaukštas pelenų.
Į bet kurį pasirinktą tirpalą sumerkiami maišeliai su sėklomis ir laikomi 1 parą. Po to sėklos nuskalaujamos šaltu vandeniu ir sudėtos į drėgną audinį 2-5 paras grūdinamos šaldytuve. Išimtos iš šaldytuvo 15-20 min. padžiovinamos iki birumo ir pasėjamos.

Sėklų daigumo tikrinimas

Pasitaiko, kad sėklos pasėjamos nepatikrinus jų daigumo, ir jos nesudygsta. Todėl 1-2 mėn. prieš sėją būtina atrinkti po kelias įvairių veislių sėklas, 2-3 dienas palaikyti drėgname audinyje ir pasėti į dirvožemio puodelį. Pagal daigų kiekį nustatoma sėklų kokybė ir reikalingas sėklų kiekis.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top