Pupelių geltonoji mozaika

Pupelių geltonoji mozaika (Phaseolus virus)

Labai išplitusi liga. Gali sirgti pupelės, baltažiedis ir geltonžiedis barkūnai, kvapusis pelėžirnis, valgomasis lęšis. sėjamasis žirnis, dobilai, lubinai, kardeliai, balandos. Geltonoji mozaika pupelių pasėliuose pažeidžia pavienius augalus. Iš ankštinių augalų nuo jos labiau nukenčia geltonžiedis lubinas.
Geltonosios mozaikos požymiai šiek tiek skirtingi. Jie priklauso nuo pupelių veislių ir meteorologinių sąlygų. Ant daugumos veislių, pavyzdžiui ‘Baltija’, ‘Bountiful’, ‘Refugee’, ‘Topcrop’, pupelių lapų iš pradžių atsiranda smulkių gelsvų dėmelių. Jos gana greit plečiasi, ir arčiau esančios dėmelės susilieja bei išmargina lapus žalsvai gelsvomis dėmėmis. Kai kurių kitų veislių pupelių lapai esti ne tik mozaikiškai dėmėti, bet ir labai deformuoti. Sergantys augalai būna mažesni už sveikus ir menkai dera.
Pupelių virusas perduodamas su sergančių augalų sultimis. Taip dažniausiai atsitinka, kai augalai trinasi vieni į kitus. Pakanka nežymių pažeidimų, pavyzdžiui nulaužtų plaukelių, per kuriuos augalai gali apsikrėsti. Aktyvūs viruso platintojai yra amarai. Virusas inaktyvuojasi +58—60 °C temperatūroje per 10 min.
Pupelių virusas žiemoja su sergančiais augalais, be to, geltonžiedžių lubinų sėklose, su kuriomis gali ir išplisti. Su apkrėstomis geltonžiedžių lubinų sėklomis pupelių virusas gali patekti į naujas vietoves’gana toli.
Apsaugos priemonės. Neauginti pupelių greta kitų ankštinių augalų. Iš sėklinių pasėlių šalinti sergančius augalus. Naikinti amarus.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top