Pomidorų bakterinis vėžys

Pomidorų bakterinis vėžys

Bakterinis vėžys yra reta liga. Serga įvairūs bulvinių šeimos augalai. Apsikrėtę pomidorai iš lėto vysta, pirmiausia žemutiniai lapai, paskui
ir viršutiniai. Vystančių lapų pakraščiai užsiraito, lapalakštis pagelsta. Dažnai suglemba tik pusė lapo, o kita pusė lieka stangri, normalios spalvos (žalia). Kartais lapai vysta tik viename stiebo šone. Ant ligotų augalų stiebų ir lapkočių atsiranda rudų dryžių. Tose vietose iš audinių išsiskiria geltonos gleivės. Gali paruduoti ir lapų gyslos. Išilginiame stiebų pjūvyje matomi tamsiai rudi dryžiai, iš kurių taip pat sunkiasi skystis. Ant apsikrėtusių vaisių atsiranda nedidelių apskritų šviesiu kiek iškiliu centru ir dvigubu apvadu panašių į paukščio akį dėmelių. Išorinė apvado zona šviesi, vidinė — tamsi. Dėmėti vaisiai dažnai būna netaisyklingos formos, jų viduje minkštimas vietomis parudavęs arba pageltęs, sėklos apsikrėtusios. Ligoti vaisiai nukrinta. Ligą sukelia lazdelių arba verpstės formos bespalvės (masė geltona), be žiuželių, 0,6—1,6 x 0,3—0,6 mikronų dydžio bakterijos. Žiemoja jos augalų liekanose ir su sėklomis.
Apsaugos priemonės. Sėklas imti tik iš sveikų vaisių nuo sveikų augalų. Sėklų masę 4 dienas rauginti + 20 “C temperatūroje, paskui beicuoti. Jeigu praėjusiais metais buvo pastebėtas pomidorų bakterinis vėžys, prieš sodinant į nuolatinę vietą daigų šaknis pamirkyti dezinfekuojančiame skystyje. Genint augalus, reguliariai dezinfekuoti rankas ir darbo įrankius. Nuskynus paskutinį derlių, sunaikinti augalų liekanas. Dezinfekuoti šiltnamių gruntą ir vidinį paviršių.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top