KRIENAI

Krienai – daugiamečiai, atsparūs šalčiams augalai, balta stora šaknimi. Jų šaknyse yra daug vitamino C, kalio ir kalcio druskų, eterinių aliejų, kurie suteikia krienams kartumo.
Krienai – vertingas vaistinis augalas: skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą, pagerina virškinimą, turi baktericidinių savybių.
Liaudies medicinoje tarkuoti krienai naudojami radikulitui gydyti, vandeniu atskiestomis (1:1) krienų sultimis skalaujama burnos ertmė esant gleivinės uždegimui, gerklė – sergant angina.
Krienų šaknys vartojamos kaip prieskonis prie mėsos ir žuvų patiekalų, užkandžių, dedama į padažus, konservuojant daržoves. Jaunų krienų lapų dedama rauginant agurkus ir pomidorus.
Lysvės paruošimas ir sodinimo terminai
Krienai auginami derlinguose sklypeliuose, nes išaugę molingose dirvose šaknys būna sumedėjusios, labai karčios. Augalai nemėgsta pavėsio, nors dažnai auginami tarp vaiskrūmių ir vaismedžių.
Į 1 m2 lysvės dedama 1 kibiras puvenų, 2-3 šaukštai pelenų, 1-2 šaukštai nitrofoskos. Po to lysvė sukasama, išlyginama, palaistomą ir sodinami krienai.
Ūglių sodinimas
Nors krienai daugiamečiai augalai, bet auginti juos toje pačioje vietoje galima ne ilgiau kaip 2 metus, nes šakniavaisiai sumedėja, išsišakoja. Krienai sėklų neišaugina, jie sodinami vienamečiais šaknų ūgliais, paruoštais rudenį nukasus krienus.
Sodinimui geriausiai tinka piršto storumo (1-1,5 cm) ir 12-15 cm ilgumo ūgliai. Sodinti galima ir 5-8 cm šaknų nuopjovas.
Ūgliai sodinami pasvirę 45° kampu, kad apatinė ūglio dalis būtų pridengta 12-15 cm žemės sluoksniu, o viršutinė – 3-5 cm nuo lysvės paviršiaus. Atstumas tarp ūglių – 35-40 cm, tarp eilių – 60-70 cm.
Norint išauginti lygias šaknis, prieš sodinant nuo ūglių vidurinės dalies maišiniu audeklu nutrinami pumpurai. Pumpurai paliekami tik viršutiniame (1-1,5 cm) ir apatiniame (2-3 cm) ūglio gale. Iš viršutinės dalies pumpurų išauga lapai, o iš apatinės – šaknys.
Augalų priežiūra
Nuomonė, kad krienams nereikia jokios priežiūros, yra klaidinga: reikia ir purenti, ir ravėti, ir laistyti.
Krienų kenkėjai – lentajuostė spragė ir krieninis lapgraužis. Kartais jie visiškai išgraužia minkštimą, palikdami tik gyslas, o lapus paverčia trūnėsiais.
Apsaugos priemonės. Augalai purškiami šiltu (+30 °C) garstyčių ir pipirų skiediniu (10-iai 1 vandens reikia 100 g sausų garstyčių miltelių ir 50 g pipirų).
Nuėmimas ir laikymas
Rudenį krienų šaknys iškasamos, prieš tai nupjovus lapus, kurie naudojami agurkams ir pomidorams rauginti. Iškastos šaknys laikomos dėžėse, sudėtos sluoksniais su smėliu. Dėžės laikomos šaltai – 2-3 °C temperatūroje.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top