Baltųjų gūžinių kopūstų auginimas

Sėklų paruošimas sėjai
Prieš sėją patikrinamas sėklų daigumas. Sėklos sudedamos į drėgną audinį ir prižiūrima, kad jis neišdžiūtų. Po 4-5 dienų sėklos turi sudygti.
Sausos sėklos profilaktiškai nuo susirgimų 15 min. panardinamos į 45-50 °C temperatūros vandenį, po to 1 min. į šaltą. Po to jos 12 vai. mirkomos maitinamajame tirpale (1 l vandens imamas 1 šaukštelis nitrofoskos arba nitroamofoskos), nuplaunamos švariu vandeniu ir grūdinamos – padedamos šaltoje vietoje arba šaldytuve ir laikomos 1 parą 1-2 °C temperatūroje. Tai pagreitina sėklų dygimą ir padidina atsparumą šalčiui. Sėklas galima sėti ir po to, kai jos pamirkomos karštame vandenyje.
Ankstyvųjų veislių kopūstų sėklos sėjamos kovo 5-20 d. Kad ne visi kopūstai subręstų iš karto, sėklos sėjamos kas 5 dienas. Pavyzdžiui, kovo 10 d. pasėjama 10 sėklų, kovo 15 d. – dar 10.
Vėlyvųjų veislių kopūstų sėklos sėjamos vasario 15 d. – balandžio 15 d., bet balandžio mėn. sėti galima ir lauke, tada reikia uždengti plėvele.
Sėja ir daigų auginimas
Po grūdinimo sėklos šiek tiek apdžiovinamos, kad neliptų prie pirštų ir tankiai pasėjamos.
Dirvožemio mišinys. Naudojamas iš anksto paruoštas dirvožemio mišinys – durpės, smėlis ir velėninė žemė (imama lygiomis dalimis).

Senos daržo žemės, perpuvusio mėšlo ir komposto naudoti negalima, nes daigus galima užkrėsti ligomis (juodąja kojele – diegavirte ir kt.).
Vienam kibirui dirvožemio mišinio dedama 1 šaukštas superfosfato miltelių, 2 šaukštai pelenų ir 1 šaukštas dolomitmilčių, šviežiai gesintų kalkių arba kreidos, gerai sumaišoma, supilama į negilias 3-4 cm aukščio dėžes, išlyginama ir palaistomą kalio permanganato tirpalu (1 g 10-iai 1 vandens).
Sėja. Padaromos 1 cm gylio vagelės 3 cm atstumu nuo viena kitos. Sėklos sėjamos j vageles, paliekant 1 cm tarpelius; užberiama tuo pačiu dirvožemiu, lengvai suspaudžiama ir per sietelį palaistomą.
Dėžės pastatomos ant palangės, palaikoma 18-20 °C temperatūra. Praėjus vienai dienai dirvožemis apšlakstomas vandeniu. Po 3-5 dienų sėklos sudygsta.
Kai sėklos sudygsta, dėžes reikia pernešti į šaltą šviesią vietą, kur oro temperatūra ne aukštesnė kaip 7-8 °C, nes daigai gali iš karto ištįsti ir žūti.
Persodinimas. Po 8-10 dienų daigai iš dėžių persodinami į stiklinaites arba puodelius, kurių dydis 6×6 arba 8×8 cm. Į puodelius beriamas toks pat dirvožemio mišinys, palaistomą 90°C temperatūros kalio permanganato tirpalu. Kai dirvožemis atvėsta, daigai persodinami. Daigai į puodelius pasodinami taip, kad sėkliniai lapeliai būtų prie pat žemės paviršiaus.
Kad būtų patogiau, puodeliai su daigais sudedami į lengvas dėžes, jos pastatomos ant palangės, kur 2-3 dienas temperatūra turi siekti 17-18 °C. Kai tik daigai prigyja, dieną temperatūra sumažinama iki 13-14 °, naktį – iki 10-12 °C.
Pirmąsias 12 dienų daigai auga labai lėtai, po to – sparčiau. Praėjus 22-25 dienoms po persodinimo augalai išleidžia 2-3 tikruosius lapelius. Sodinant į lysvę daigai turi būti su 5-6 tikraisiais lapeliais.
Laistymas. Daigai laistomi šiltu (18-20 °C) vandeniu, kai dirvožemis išdžiūsta vėdinant patalpą. Likus savaitei iki daigų persodinimo į lysvę, nelaistoma, kad daigai lėčiau augtų. Prieš dvi valandas iki sodinimo jie gausiai palaistomi.
Grūdinimas. Daigai pradedami grūdinti likus dviems savaitėms iki sodinimo į lysvę. Grūdinami ne tik žemomis temperatūromis (5-6 °C), bet ir šviesa. Daigai išnešami į kiemą arba nudengiama plėvelė, jeigu jie auga lauke.
Kopūstams reikia daug šviesos, ypač natūralaus apšvietimo.
Tręšimas. Pirmą kartą tręšiama ne dirva, bet augalai, kai jie turi du tikruosius lapelius: 1-ame l vandens ištirpinama 0,5 tabletės mikroelementų arba pusė šaukštelio sudėtinių trąšų su mikroelementais. Iš mažo laistytuvėlio šiuo tirpalu aplaistomi augalų lapeliai.
Antrą kartą tręšiama, kai daigai pradedami grūdinti. 10-yje 1 vandens ištirpinamas po 1 šaukštą karbamido ir kalio sulfato arba kalio druskos; į vieną puodelį pilama 1 stiklinė tirpalo.

Pasitaiko, kad jaunų daigų stiebelis suplonėja ir patamsėja prie dirvos paviršiaus, daigai nuvysta ir žūva. Ši liga vadinama juodąja kojele, arba diegavirte. Augalai nelaistomi, stiebeliai ištepami stipriu kalio permanganato tirpalu, pažeistos vietos apibarstomos pelenais arba sutrintomis medžio anglimis.

Dalinkitės!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top